Öğrenciler “Merhamet”i ölümsüzleştirdi

Muğla Gazeteciler Cemiyeti ve Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde bu yıl ikincisi düzenlenen “Lise Öğrencileri Arası Fotoğraf Yarışması”nda dereceye giren öğrenciler, düzenlenen törende ödüllerini aldı. Bu yıl “Merhamet” konusunun işlendiği yarışmaya katılan fotoğraflar ise, törenin ardından sergilendi.

Öğrenciler “Merhamet”i ölümsüzleştirdi

Muğla Gazeteciler Cemiyeti’nin (MGC) girişimiyle iki yıldır Muğla Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde düzenlenen “Lise Öğrencileri Arası Fotoğraf Yarışması”nda dereceye giren öğrenciler, Menteşe ilçesindeki Sınırsızlık Meydanı’nda düzenlenen törende ödüllendirildi.

Muğla Valisi Amir Çiçek, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, İl Jandarma Alay Komutanı Kıdemli Albay Yavuz Özfidan, İl Milli Eğitim Müdürü Celalettin Ekinci, MGC Başkanı Süleyman Akbulut, daire amirleri, gazeteciler, öğretmen ve öğrenciler katıldığı törene, vatandaşlar da ilgi gösterdi.

Törende konuşan Vali Amir Çiçek, yarışmasının teması olan merhametin önemine dikkati çekerek, merhametli toplumların mutlu toplumlar olduğunu söyledi.

Yarışmanın düzenlenmesinde emeği geçen MGC ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü ekiplerine teşekkür eden Çiçek, “Bizim amacımız ödülden ziyade farkındalığı yaratmak, bilinç oluşturmak ve de uygulamaya geçirmek. Her kurumun kendine düşeni yaptığına inanıyorum. Ben inanıyorum ki böyle güzel bir temadan çok güzel gazetecilerimiz de yetişir buradan. Fotoğrafçılarımız, yazarlarımız da yetişir buradan. Arkadaşlarımızın bu gayretinden dolayı teşekkür ediyorum. Birinci, ikinci ve üçüncü arkadaşlarımızı kutlarken eline makine alıp fotoğraf çeken diğer arkadaşlarımızı da kutluyorum” dedi.

Dünyanın tamamının merhamet şemsiyesi altında olması gerektiğini savunan İl Milli Eğitim Müdürü Celalettin Ekinci, insana en yakışan duygunun merhamet olduğunu söyledi.

Ekinci, Türk devletinin en önemli özelliğinin merhametli bir devlet olması olduğunu kaydederek, “Her tarafı kaplayan bir merhamet duygusunu bir kadrajın içerisine sığdırabilmek de ayrı bir maharettir. Buradan yola çıkarak öğrencilerimizin kalplerindeki merhamet duygusunu kadrajlara sığdırarak MGC ile birlikte böyle bir çalışma yaptık, gelenekselleşen bir çalışma. İnşallah bu çalışmanın kalplerimizdeki bu merhamet duygusu ile dünyayı, tabiatı, canlıları sevmemize vesile olmasını diliyorum. Bize destek veren cemiyetimize, yönetim ekibine, gazeteci arkadaşlarımıza, AR - GE ekibimize, katılan tüm öğrencilerimize teşekkür ediyorum” diye konuştu.

MGC Başkanı Süleyman Akbulut İse, Muğla’nın en köklü ve en fazla üyeye sahip cemiyeti MGC’nin yönetimine geldikleri günden bu yana eğitsel çalışmalara öncelik verdiklerini söyledi.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde bu yıl ikincisini düzenledikleri ve artık gelenekselleşen “Lise Öğrencileri Arası Fotoğraf Yarışması”nın geçen sene olduğu gibi bu yıl da farkındalık yaratacak bir temada işlendiğini belirten Akbulut, şöyle konuştu:
“Geçen yıl ‘Yeşil ve Maviyi Keşfet Muğlalı’ temalı bir yarışma gerçekleştirmiştik. Bu yıl da günümüzde neredeyse kaybetmeye yüz tutmuş olan merhamet duygusunu arkadaşlarımızın kadrajlarına yerleştirmelerini istedik. Bütün bu temaları güderken gençlerimizin gazetecilik mesleğine yönlendirmenin yanı sıra yaratıcılıklarını da geliştirme yönünde bir faaliyetti. Umarım bu amaca katkı koymuşuzdur. Birbirinden güzel eserlerle yarışmaya katılan genç kardeşlerimizi kutlamak istiyorum. Muğla gazetecileri olarak 2’inci ve 3’üncü sırada yer alan arkadaşlarımızı fotoğraf makinaları ile ödüllendireceğiz. Birinci kardeşimizde Estonya gezisi ile ödüllendirilecek. Bu fotoğraf makinalarında bizleri hatırlamalarını ve anmalarını istiyoruz.”

Konuşmaların ardından, “2. Geleneksel Lise Öğrencileri Arası Fotoğraf Yarışması”nda birinci olan Turgutreis Anadolu Lisesi öğrencisi Kamil Dinamit, Estonya gezisi, ikincisi Kavaklıdere Anadolu Lisesi öğrencisi Feda Kaya ve üçüncüsü Fethiye Sena Fen Lisesi öğrencisi Özgür Aşkın ise fotoğraf makinesiyle ödüllendirildi.

Öte yandan, MGC Başkanı Akbulut tarafından, yarışmaya katılan fotoğrafların değerlendirmesini yapan Salim Şimşek ve Tolga Madan’a da teşekkür belgesi verildi.

Tören, yarışmaya katılan eserlerin sergilenmesiyle sona erdi.

Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2017, 14:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95