Öğrencilerden işçilere destek ziyareti

308 gün önce Muğla’da bulunan termik santraller ve bu santrallere kömür temin eden linyit sahalarının özelleştirilecek olması nedeni ile kurulan direniş çadırına Türkiye’nin farklı illerinde bulunan üniversitelerde eğitim gören üniversite öğrencilerinin oluşturduğu Öğrenci Kolektifi Topluluğu ziyaret etti.

Öğrencilerden işçilere destek ziyareti
 Yatağan Termik Santrali önünde özelleştirmeye karşı kurulan direniş çadırında 308 gündür nöbet tutan enerji ve maden işçilerine farklı illerde bulunan üniversite öğrencilerinin oluşturduğu Öğrenci Kolektifi Topluluğu ziyaret etti. Öğrenci Kolektifi Topluluğu’nun ziyaretinde TES İş Sendikası Yatağan Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Kemal Özcan ve Maden İl Sendikası Yatağan Şubesi Şube Sekreteri Osman İlhan ile enerji ve maden işçileri hazır bulundular. Öğrenci Kolektifi Topluluğu’nun ziyaretinde bir açıklama yapan ziyaretinde TES İş Sendikası Yatağan Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Kemal Özcan; “Özelleştirmeci firma Ankara’da ihaleyi aldı ama Yatağan’da duvara toslayacak. Bizler milletin malına sahip çıkıyoruz. Bizler bu direnişe başlarken ‘gemileri yaktık, geri dönüş yok’ diyerek başladık. 308 gün Yatağan’da devam eden direnişimizin yanı sıra Ankara’da Özelleştirme İdaresi karşısında mücadele ettik. Bu çadır artık bizim namusumuz olmuştur. 308 gündür 24 saat Yatağan Termik Santrali önünde kuş uçurtulmuyor. Buranın gerçek sahibi bizleriz. Buraların özelleştirilmesine kesinlikle izin vermeyiz. Tüm baskılara rağmen yılmadık, yılmayacağız. Asla ama asla Yatağan, Yeniköy ve Kemerköy Enerji ve maden işçilerine teslim alamayacaklar” dedi.

Termik Santral önünde direniş çadırını ziyaret eden Öğrenci Kolektifi Topluluğu mensubu öğrenciler adına konuşan ODTÜ’lü Arda Araz, “Yatağan’ın durumu ülkemizin malûmu, buradaki işçilerimizin ne kadar haklı olduklarını, özelleştirmenin ölüm olduğunu maalesef Soma katliamında gördük. Bizler üniversite öğrencileri olarak üniversitelerde AKP’nin rektörlerine karşı direniyoruz. Burada da AKP’nin patronlarına karşı direnen işçilerimizin yanındayız. Bundan böylede yapacakları tüm eylem ve direnişlerin destekçisi olacağımızın bilinmesini istiyoruz” şeklinde konuştu..

Kemal Özcan ve Öğrenci Kolektifi Topluluğu adına açıklama yapan ODTÜ’lü Arda Araz’ın konuşması sık sık ‘Direne direne kazanacağız” sloganları ile kesildi. Öğrenci Kolektifi öğrencileri açıklamaların ardından direnişteki işçilerle bir süre sohbet ettikten sonra Bafa’ya döndüler.

Güncelleme Tarihi: 21 Temmuz 2014, 19:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68