Öğrencilere deprem ve yangın tatbikatı

Yatağan 23 Nisan Ulusal Egemenlik Ortaokulu’nda eğitim gören öğrencilere yönelik, deprem ve yangın tatbikatı eğitimi verildi.

Öğrencilere deprem ve yangın tatbikatı
 Muğla Büyükşehir Belediyesi Yatağan İtfaiye Grup Amirliği ekipleri, 23 Nisan Ulusal Egemenlik Ortaokulu’nda, okulda eğitim gören öğrencilere yönelik bilgilendirme eğitimi gerçekleştirdi. Bilgilendirme sonrasında deprem ve yangın tatbikatı gerçekleştirildi.

Tatbikatta, senaryo gereği, yaşanan deprem sonrasında çalan siren ile öğrenciler öğretmenlerinin kontrolünde okulun bahçesine düzenli bir sıra halinde yangın merdivenini de kullanarak okulun bahçesine çıktı. Yere çökerek, tehlike anının geçmesini bekledi. Tatbikat kapsamında okuldan çıkamayan bazı öğrenciler ise ekipler ve arkadaşları tarafından yaralı taşıma yöntemleri uygulanarak okul dışına çıkartılarak, 112 Acil Sağlık ekiplerine teslim edildi.

Deprem tatbikatı ardından olası bir yangına müdahale konusunda öğrenciler ve öğretmenler uygulamalı olarak bilgilendirildi. Yanan bir alan, yangın söndürme tüpü kullanılarak söndürüldü.

Öğrencileri deprem ve yangın konusunda sürekli bilgilendirdiklerini belirten Okul Müdürü Aylin Tuzcu Kılınç, tatbikatın ardından yaptığı konuşmada, “Olası deprem ve yangın tehlikelerine karşı, öğrenciler bilgilendirme amaçlı tatbikat gerçekleştirildi. Muğla Büyükşehir Belediyesi Yatağan İtfaiye Grup Amirliği tarafından verilen eğitimler, çok verimli geçti. Olası deprem veya yangın anında personel ve öğrencilere, kurum ve okullarda can ve mal kaybının en aza indirilmesi için eğitim verilerek dersliklerin planlı bir şekilde izdihama yol açmadan boşaltılması sağlandı. Bahçede toplanan öğrenciler itfaiye ekibinin çalışmalarını ilgiyle izledi ve onlara sorulara sorarak meraklarını giderdiler. Tatbikatta yangın söndürme, binadan yaralı kurtarma, göçük altında kalanları kurtarma çalışmaları uygulamalı gösterildi” dedi.

Güncelleme Tarihi: 21 Mart 2017, 11:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95