Öğretmenlere ve Eğitim Çalışanlarına “Covid-19 ve Aşı Semineri”

Yatağan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Yatağan İlçe Sağlık Müdürlüğü işbirliğinde öğretmenlere ve eğitim çalışanlarına yönelik Covid-19 ve aşılanma hakkında bilgilendirme semineri verildi.

Öğretmenlere ve Eğitim Çalışanlarına “Covid-19 ve Aşı Semineri”

Yatağan İlçe Milli Eğitim Müdürü Osman Alemdar’ın da katıldığı seminerde 31 Ağustos-3 Eylül tarihleri arasında yapılacak olan yeni öğretim yılı mesleki çalışma dönemi faaliyetleri programı kapsamında öğretmenlere ve eğitim çalışanlarına yönelik “Kovid-19 salgınına karşı alınması gereken tedbirler, öğrencilerimizin ve öğretmenlerimizin korunması ve aşılanmanın önemi” ile ilgili Sağlık Bakanlığının önerileri doğrultusunda bilgilendirme yapıldı.

Yatağan İlçe Sağlık Müdürlüğü Personeli Dr. Çağatay ÇİÇEK tarafından gerçekleştirilen seminerde Covid-19 hastalığının belirtileri, korunma yöntemleri, aşılanmanın önemi ve hastalığın tespiti halinde uygulanması gereken adımlar hakkında bilgi verdi.

Yatağan Halk Eğitim Merkezi Toplantı Salonunda gerçekleştirilen seminerde okullarda öğretmen ve personellerin dikkat edilmesi gereken konulara değinen Dr. Çağatay ÇİÇEK, öğrencilerin ve personelin korunması için aşılanma oranlarının yüksek tutulması gerektiğini söyledi.

Yatağan İlçesinde Aşılanma oranının yüzde doksanlara ulaştığını belirten Dr. ÇİÇEK pozitif vakalar arasında aşılanma sayesinde hastaneye yatış oranlarının çok ciddi oranlarda düştüğünü ifade etti  Dr. Çiçek “Covid-19 vakalarında hastalığın hafif seyretmesi ve hastaneye yatış oranlarında ki düşüş bize aşılanmanın ne kadar önemli olduğunu gösteren önemli bir veri” dedi.

Toplumda halen daha aşının yan etkileri konusunda bir algı olduğunu dile getiren Dr. Çiçek “ Bize en fazla sorulan sorulardan bir tanesi de aşı sonrasında kol ağrısı, kas ağrısı, yorgunluk gibi etkiler olduğu yönünde. Aşı sonrası meydana gelen bu tip etkiler vücudun bağışıklık sisteminin harekete geçtiğinin bir göstergesidir ve iyiye işarettir.” dedi. ‘Aşı olmak topluma karşı sorumluluğumuzdur’ diyen Dr. Çiçek, “ Hepimizin tüm ülke olarak üzerine düşeni yapmamız gerekiyor.” dedi

Seminer sonunda katkıları için sunumu gerçekleştiren Dr. Çağatay Çiçek’ e ve seminere katılan  öğretmenlere ve eğitim çalışanlarına teşekkür eden İlçe Milli Eğitim Müdürü Osman Alemdar "2021-2022 Eğitim öğretim yılına yüz yüze ve tam zamanlı olarak okullarımızda başlıyoruz. Yüz yüze eğitimi sürdürebilmemiz için öncelikle öğrencilerimizin sağlığını korumamız gerekiyor. Milli Eğitim Bakanlığımız tarafından alınan alınan tedbirler  ve İçişleri Bakanlığımız tarafından yayımlanan Genelge kapsamında yüz yüze eğitim döneminin başlamasıyla Kovid-19 tedbirleri kapsamında öğrencilerle bir araya gelmesi zorunlu olan öğretmen ve okul çalışanlarının aşı olmamaları durumunda haftada iki kez PCR testi ile taranmalarının isteneceğini hatırlattı.”

Elif Ertan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68