Öğretmenlerin günü törenlerle kutlandı

Yatağan ilçesinde, 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle bir dizi etkinlik düzenlendi.

Burak Alper Kuş
Öğretmenlerin günü törenlerle kutlandı

24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle Yatağan ilçesinde bir dizi etkinlik düzenlendi.

Etkinlikler çerçevesinde, Atatürk Anıtı’nda tören düzenlendi. Yatağan Milli Eğitim Müdürlüğü çelenginin anıta sunulmasının ardından saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı okundu. Buradaki törenin ardından salon programına geçildi.

Buradaki program, Şehit Engin Yalçın Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Soner Yılmaz’ın günün anlam ve önemini belirten konuşmanı yapmasıyla başladı.

Yılmaz, eğitimin hayatta başarılı olmanın, öğretmenin ise eğitimde başarıyı yakalamanın temel unsuru olduğunu belirterek, “Merkezinden öğretmeni çıkaran eğitim sistemleri ile başarılı olmanın imkanı yoktur. Çünkü her sistem ancak öğretmeni kadar başarılıdır. Bütün varlığı ilimle tanımlayan bilenle bilmeyeni bir tutmayan, okumayı beşikten mezara kadar ilim tahsil etmeyi, nerede olursa olsun hikmeti aramayı, alimlere hürmeti emreden bir medeniyetin mensupları olarak, tarih boyunca olduğu bugün de öğretmenlerimize hak ettiği değeri vermekteyiz” dedi.

Çoğu insanın rol modelinin öğretmen olduğunu kaydeden Yılmaz, “Devleti ve milletiyle birlikte güçlü Türkiye’yi inşa etmek, eğitim meşalesini hiç söndürmeden elden ele ve nesiller boyu taşımakla mümkündür. Yetişmiş insanlarının öncülüğünde yolu ilimle aydınlanan bir milletin medeniyet yürüyüşü sekteye uğramaz, engellenemez. Hiç kuşku yok ki, milli ve manevi değerlerine bağlı, erdemli nesiller, idealist öğretmenler elinde yetişecektir. Başka medeniyetlerin neslimiz üzerindeki etkisini azaltmada, kültür ve medeniyet düzeyini artırmada, milli ve manevi değerlerimizi yeni nesillere aktarmada ve yüksek hedeflere ulaşmada başrolde öğretmenlerin olduğunu asla unutmamalıyız” diye konuştu.

Yılmaz’ın konuşmasının ardından emekli öğretmenlere Hizmet Şeref Belgeleri verildi, Öğretmen Marşı okundu, günün anlam ve önemini belirten konuşmalar yapıldı, hafta nedeniyle düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğretmen ve öğrencilere belgeleri verildi ve son olarak anaokulu öğrencileri tarafından gösteri sunuldu.

Etkinliklere, Yatağan Kaymakamı Hayrettin Çiçek, Garnizon Komutan Vekili Hava Piyade Teğmen Fatih Aydın, Belediye Başkanı Hasan Haşmet Işık, İlçe Emniyet Müdürü Bülent Ermiş, İlçe Jandarma Komutan Vekili Kıdemli Başçavuş Ercan Karakurt, AK Parti İlçe Başkanı Ali Tekin, daire amirleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER