Okula ismini veren şehidi, şehadetinin 25’inci yılında andılar

Yatağan ilçesine bağlı Turgut Mahallesi’ndeki Şehit Güngör Çetinkaya Ortaokulu’na ismini veren Şehit Güngör Çetinkaya’nın şehadete erişmesinin 25’inci yıl dönümü nedeniyle okulda etkinlik düzenlendi.

Okula ismini veren şehidi, şehadetinin 25’inci yılında andılar

Yatağan ilçesine bağlı Turgut Mahallesi’ndeki Şehit Güngör Çetinkaya Ortaokulu’na ismini veren, aslen Gökgedik Mahallesi’nden olup 12 Ekim 1994 tarihinde Hakkari’nin Çukurca ilçesinde çıkan çatışmadan şehit olan Güngör Çetinkaya’nın ölüm yıl dönümü nedeniyle etkinlik düzenlendi.

Etkinliğe, Yatağan Kaymakamı Hayrettin Çiçek, Cumhuriyet Başsavcısı Gökhan Şahin, Yatağan Meslek Yüksekokulu Müdürü Kerim Bender, İlçe Jandarma Komutanı Yavuz Selim İnan, AK Parti İlçe Başkanı Ali Tekin, daire amirleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, mahalle muhtarları, şehidin ailesi ve yakınları ile vatandaşlar katıldı.

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan okulun Türkçe öğretmeni Ali Can, etkinlikle Çetinkaya’nın nezdinde tüm şehitleri andıklarını belirterek, “Tarih boyunca hür ve bağımsız yaşamış milletimiz, esarete alışık olmayan bir millettir. Bu sebeple tarih boyunca birçok savaşlar vermiş, birçok mücadeleye girmiş asil bir millettir. Verilen bu büyük mücadelelerde vatan uğruna, bayrak uğruna, şeref uğruna, bağımsızlık uğruna, değerleri uğruna şehitler vermiştir. Vatan toprağımızın dört bir yanı şehit kanıyla sulanmış olup bu durum İstiklal Marşımızda ‘Bastığın yerleri toprak diyerek geçme tanı, düşün altında binlerce kefensiz yatanı’ dizeleriyle dile getirilmiştir. Dün olduğu gibi bugün de ülkemizin milli birliğine, toprak bütünlüğüne karşı yürütülen düşmanca tavırlar karşısında, vatanımızın evlatları mücadelesini yürütmekte ve canını feda etmektedir. Vatan evladı Şehidimiz Güngör Çetinkaya da bundan 25 yıl önce bir 12 Ekim günü şehadete yürümüştür. Bizler şehitlerimiz için ne yapsak ne etsek azdır. Bugün rahat uyuyabiliyorsak, vatan denilen kutsal toprak parçasında bağımsız yaşayabiliyorsak şehitlerimize borçluyuz” diye konuştu.

Can’ın konuşmasının ardından programın anlam ve önemini belirten şiirler okundu. Çetinkaya ve tüm şehitler için okunan duaların ardından lokma döktürüldü.

Kaymakam Çiçek, programın ardından şehidin ailesi ve vatandaşlarla sohbet etti.

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
YORUMLAR
Suat erarslan
Suat erarslan - 1 yıl Önce

Mekanı cennet ruhu şad olsun bizde yatağında andık rahat uyu şehidim

SIRADAKİ HABER

banner69

banner68