Olan Küçük Esnafa Olacak

"Torba Kanun" teklifinin 2. maddesinde yer alan ve alkollü içkilerin satışını ve tüketimini düzenleyen Yasa hakkında değerlendirmelerde bulunan Yatağan Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mustafa Kuzu, büyük alışveriş merkezlerinin ağırlığı altında ezilen küçük esnafa ikinci bir darbe daha vurulduğunu belirterek; “Zaten zor durumda olan küçük esnafımız bu yasa ile iyice zor duruma düşecek” dedi.

Olan Küçük Esnafa Olacak
 Alkol satışı ve tüketimiyle ilgili yeni düzenlemeleri de içine alan “Torba Yasa”nın yankıları devam ederken, konu hakkındaki görüşlerini aldığımız Yatağan Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mustafa Kuzu düzenlemelerin küçük esnafı zor duruma düşüreceğini belirtti. 
Mustafa Kuzu yaptığı değerlendirmede, büyük alışveriş merkezlerinin ağırlığı altında ezilen pek çok küçük esnafın zar zor ayakta kalmayı başardığını söyleyerek; “Zaten zor durumda olan küçük esnafımıza yeni çıkartılan İçki Düzenleme Yasası büyük darbe vurmuştur. 
Pek çok marketimizin Tekel ürünlerinin satışıyla ayakta durduğunu düşünürsek, bu Yasa esnafımızın mali durumunu çok kötü etkileyecektir. Allah esnafımızın sonunu hayır etsin. Bu gidişle pek çok esnafımız kapılarına kilit vurmak zorunda kalacak gibi görünüyor” dedi. 
Bilindiği üzere kabul edilen önergeye göre, alkollü içkilerin her ne surette olursa 
olsun reklamı ve tüketicilere yönelik tanıtımı yapılamayacak. Bu ürünlerin kullanılmasını ve satışını özendiren veya teşvik eden kampanya, promosyon ve etkinlik yapılamayacak. Ancak, alkollü içkilerin uluslararası düzeyde tanıtımına yönelik ihtisas fuarları düzenlenebilecek.
Alkollü içkileri üreten, ithal eden ve pazarlayanlar, her ne surette olursa olsun hiçbir etkinliğe ürünlerinin marka, amblem ya da işaretlerini kullanarak destek olamayacak. Açık alkollü içki satışı yapmaya ilişkin izin belgesi olan işletmelerde, servis amaçlı materyallerde marka, amblem ve logo kullanılabilecek.
Televizyonlarda yayınlanan dizi, film ve müzik küplerinde alkollü içkileri özendirici görüntülere yer verilemeyecek.
Alkollü içkileri üretenler, ithal edenler ve pazarlayanlar, teşvik, hediye, eşantiyon, promosyon veya bedelsiz olarak alkollü içki dağıtamayacak.
Alkollü içkiler, tüketilmek veya beraberinde götürülmek üzere 18 yaşını doldurmamış kişilere satılamayacak. 18 yaşını doldurmamış kişiler, alkollü içkilerin üretiminde, pazarlanmasında, satışında ve açık sunumunda istihdam edilemeyecek. Yasal düzenlemeler uyarınca gerçekleştirilen eğitim amaçlı çalışmalar bu hükmün dışında olacak.
Alkollü içkiler, otomatik satış makineleri ile satılamayacak, her nevi oyun makineleri veya farklı yöntemlerle oyun ve bahse konu edilemeyecek. Bu ürünler basın ve yayın yoluyla tüketicilere satılamayacak ve posta ile satış yöntemi kullanılarak gönderilemeyecek. 
Alkollü içkiler, 22.00 ile 06.00 saatleri arasında perakende olarak satılamayacak.
Alkollü içkiler sunum izni verilen yerlerde açık olarak tüketilebilecek ve bu yerlerde tesis sınırları dışında tüketilmek üzere alkollü içki satışı yapılamayacak.

Güncelleme Tarihi: 30 Mayıs 2013, 18:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER