banner80

Ömer Süha Aldan: “Recep Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanlığı’na aday olmayacak”

CHP Yatağan İlçe Danışma Kurulu’na katılan CHP Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan, “Geçmiş deneyimlere dayanarak söylüyorum, Recep Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanlığı’na aday olmayacak, olamayacak” dedi.

Ömer Süha Aldan: “Recep Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanlığı’na aday olmayacak”
HABERİN GALERİSİ
CHP İlçe Danışma

CHP İlçe Danışma

 Cumhuriyet Halk Partisi Yatağan İlçe Başkanlığı’nca Yatağan Belediyesi Toplantı Salonu’nda düzenlenen CHP Yatağan İlçe Danışma Kurulu’nun açılış konuşmasını, CHP Yatağan İlçe Başkanı Kamil Genek yaptı. Toplantının basın açık bölümünde konuşan Genek, 30 Mart Mahalli İdareler Seçimi sürecinde birbirlerine kızdıkları zamanların olduğunu ama seçimlerde çok başarılı bir sonuç alamamalarına rağmen seçimlerden zaferle ayrıldıklarını söyledi. Genek, yaptığı konuşmada; “Siyasette önemli olan seçimi kazanmaktır diye düşünüyorum. Bu seçimlerde oy sayımız azaldı ve bunun nedenlerini masaya yatırmak için toplanmış bulunmaktayız. Danışma Kurulu toplantılarını, Muğla genelinde ilk defa biz yapıyoruz, bizden sonra da tüm ilçeler ve il de bu toplantıları yapacak. Bu toplantıda, partimizin Yatağan, Muğla ve Türkiye’deki durumunu değerlendireceğiz” dedi.

Genek’in konuşmasının ardından Danışma Kurulu Divan üyeleri seçildi. CHP Muğla Örgütlerden Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Hasan Balı ve CHP Yatağan İlçe Başkan Yardımcısı Günay Karataş, Divan üyeliğine seçilirken, saygı duruşu ve İstiklâl Marşı’nın okunmasıyla kurul toplantısı başladı.

Toplantı sırasında konuşan CHP Muğla İl Başkanı Mustafa Öztürk, hükümetin devletin bir çok kurumunu ve imkanlarını kullanarak seçimlere girdiğine vurgu yaptı. Hükümetin baskıyla, toplumu yerel seçim havasından daha çok genel seçim havasına soktuğunu söyleyen Öztürk; “Muğlamız, örgütlerimizin değişik şekillerdeki çalışmaları, bazı aksaklıklar ve eksiklikler olmasına rağmen Türkiye’nin yüz akı oldu. Büyükşehir Belediyesi seçimlerini %49’luk bir oyla sonuçlandırdık. 13 tane hedefimiz vardı. Bir ilçemizde önce 4 oyla öndeydik, yine bir sandıkta 7 oy, bir sandıkta da 8 oy iptal olduğu halde eklendi. Bunun altında yatan farklı bir sebep var. Ne yazık ki 9 tane ilçe belediye başkanlığı ve bir de büyükşehir belediye başkanlığını aldık. 2 tane ilçede ise belediye meclisini almamıza rağmen belediye başkanlıklarını kaybettik. Bunların sebeplerini o ilçelerdeki toplantılarımızda tek tek tartışacağız. Artık geriye doğru bakmak değil, ileriye doğru bakmak amacıyla, önümüzdeki Cumhurbaşkanlığı seçimleri ve Genel seçimlere hazırlanacağız” dedi.

Muğla’nın büyükşehir belediye olmasıyla birlikte geçici sorunlar yaşadığını belirten Öztürk, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’ün oturacağı koltuğun dahi olmadığını söyledi. Büyükşehir kadrosunun henüz belirlenemediğini açıklayan Öztürk, bu nedenle oluşabilecek aksaklıkların bir süre daha sürebileceğini söyledi.

Öztürk’ün ardından konuşan CHP Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan, CHP’nin Türkiye genelinde mevcut oy oranını az da olsa arttırdığını, AK Parti’nin %5,5 - %6 oranında bir oy kaybına uğradığını, AK Parti’den giden oyların MHP’ye gittiği saptamasında bulundu. 30 Mart seçimlerinin kendileri için sevinç verici noktasının ilk kez oy kullanan gençlerin büyük bir çoğunluğunun oylarını CHP’ye verdiğini söyleyen Aldan; “Parti olarak, gerek yerelde, gerekse genelde politikalarımızı değerlendirmeye tabi tutmak zorundayız. Ankara’ya gittiğimde en sevindirici taraf, bütün milletvekillerinin bizlere gıptayla bakmasıydı. Muğla’daki başarımızdan dolayı gelen tebriklerle büyük bir gurur ve onur duyduk” dedi.

Aldan, konuşmasının devamında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı adayı olmayacağını iddiasında bulundu. Başbakan’ın şantaj konularıyla ilgili olarak yaptığı açıklamalar değinen Aldan; “Başbakan salı günkü konuşmasında, Cumhurbaşkanı’na, bana ve bakanlarıma şantaj yapılıyor dedi. Ben buradan soruyorum, bu kaset neyin nesidir, bir açıkla bakalım. Hangi yöntemle sana şantaj yapılıyor. Dikkat ederseniz bütün konuşmalarında bana şantaj yapılıyor diyor. Başbakan konuşmasında ayrıca, ‘Bakanlarımla, eşimle, çocuğumla konuşmamı ifşa ettiler’ dedi. Yani açıkça itiraf etti. Oğluyla o villadan para taşınması eylemini açıkça kabul etti. Bunun yanı sıra şöyle bir laf daha ediyor; hadi mertseniz, şerefliyseniz bu kasetleri ortaya çıkarın diyor. Bundaki amacı şudur, Cumhurbaşkanı olmayı çok istiyor. Şimdiden o kasetlerin çıkmasını da çok istiyor. Cumhurbaşkanlığı seçimlerine kadar olan süreçte, toplumsal algıyı 30 Mart seçimlerinde nasıl değiştirdiyse, bir an önce kaset çıksın da ben yine insanları uyutayım diyor. Bunun için de sürekli bunu tekrar ediyor. Geçmiş deneyimlere dayanarak söylüyorum, Recep Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanlığı’na aday olmayacak, olamayacak diyorum” ifadesinde bulundu.

Toplantının basına açık bölümünün son kısmında konuşan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, konuşmasına, seçimde elde ettiği başarıda katkıda bulundukları için milletvekillerine, ilçe belediye başkan adaylarına, kadın ve gençlik kollarına, örgüt üye ve başkanlarına teşekkür ederek başladı.

Adaylık süreciyle birlikte hedefinin 13 ilçe belediyesi ve Muğla Büyükşehir Belediyesi olduğunu söyleyen Gürün, sonuçlar itibarıyla herkesin endişe ettiği yerler ve konular olduğunu belirtti. Sonuçlara bakıldığında CHP Muğla’nın yerel seçimlerden başarıyla çıktığını söyleyen Gürün; “Önemli bir başarı kazandığımızı ve eleştiri yaparken de bunu unutmadan yapmamız gerektiğini söylüyorum. Başarıyla övünmemiz gerekiyor ama bu başarıyı yeterli değil, bu başarıyı nasıl artırabiliriz, daha üst seviyelere nasıl çıkabiliriz, eğer seçimlerde şunları yapsaydık daha fazla başarılı olur muyduk konularını değerlendirmemiz lazım. Ama emek sarf eden insanların aldığı sonucun hakkını da vermemiz lazım. Onun için sizlerin huzurunda tüm Muğla örgütüme çok teşekkür ediyorum” dedi.

30 Mart seçimlerinde kazanılamayan ilçeler hakkında değerlendirmeler yapan Gürün, Seydikemer’in Fethiye’den ayrılarak ilçe olmasında özel bir takım sıkıntılar olduğunu söyledi. Gürün, şöyle konuştu: “Kaybettiğimiz yerlerle ilgili değerlendirme yaptığımızda, onların özelinde bir takım sıkıntıların olduğu belliydi. Neden Fethiye’yi ikiye böldüler de Seydikemer ile Fethiye yaptılar. Seydikemer’in bundan önceki seçimde oy oranları neydi ve oradaki siyasi eğilim ne yöndeydi. Bunları tespit ettiğimizde, Alim başkanımın, orada almış olduğu oy gerçekten bir başarıdır. Diğer bir yer ise, Köyceğiz’dir. Köyceğiz benim için sürpriz olmuştur. Orada bir inceleme yapmak gerekiyor. Çünkü orada bulunan bir bürokratın, bütün gücüyle işin içerisinde olup, tehdit ederek, sonra görüşürüz diyerek, oradaki oylarda bir oynama yaptığı belli. Yani başarı ve başarısızlığı değerlendirdiğimizde, 4 ilçede neden kaybımız olduğunu, önceden öngörülüp, öngörülmediğini, olanların ne olduğunu bilmek lazım. O yüzden bana göre, global olarak baktığımızda başarılıyız ama daha fazla olabilir miydi, olurdu.”

Gürün’ün konuşmasının ardından, CHP Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, CHP Muğla İl Başkanı Mustafa Öztürk, Yatağan Belediye Başkanı Hasan Haşmet Işık, CHP’li Muğla İl Genel Meclis eski Başkanı Cemal Gürpınar, CHP’li Yatağan Belediye Meclis üyeleri, CHP Yatağan İlçe Başkanlığı delegeleri ve üyelerinin katıldığı toplantı, basına kapalı şekilde sürdü.

Burak Alper KUŞ

Güncelleme Tarihi: 24 Nisan 2014, 20:02
YORUM EKLE
YORUMLAR
gokilkim48
gokilkim48 - 7 yıl Önce

Hasmetin uşağı kamil genek

Mehmet yılmaz
Mehmet yılmaz - 7 yıl Önce

nherkes konuşmuş ve konunun etrafında dolasmis bu toplantıda chp ilce belediye başkanlığında neden başarısız oldu geleceğe dair ne gibi dersler çıkartıldı hiç konuşulmamis katılanların büyük bir cogunlugu ise yine belediye personeli bence bunlar konuşulması saygılar

vay be
vay be - 7 yıl Önce

demek ilçe danışma kurulu toplandı kamil bey mesaj sistemimiz çöktümü yoksa seçim geçti diye her şey bittimi

m.ali
m.ali - 7 yıl Önce

danışma kurulu değil. yasak savma kurulu toplantısı olmuş. sayın,gürün ve sayın milletvekilini kenara koyalım. danışılacak kimse var mı düşünelim. danışılacaklara haber vermeden yapılan bu toplantı. ancak tatmin toplantısıdır.

yörük efe
yörük efe - 7 yıl Önce

bu lafları çok duyduk,başbakan ne derse arkasındayız. ağustosta da göreceğiz allahın izniyle.izmirde mazot ne zaman 1,5 tl olcak,izmir belediyesini kazandınız,genel başkanınız öyle diyordu mazotu 1,5 yapçam diye muğlada da,yatağanda da mazot 1,5 olsun sözünüzü tutun.

SIRADAKİ HABER

banner68