Öncelik hayatın, öncelik yayaların

Ülke genelinde eş zamanlı olarak yapılan “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” etkinliği Yatağan ilçesinde de gerçekleştirildi. Protokol üyeleri ve öğrenciler, okul önünde bulunan yaya geçidinde sürücüleri uyararak trafikte önceliğin yayalar olduğunu hatırlattı.

Öncelik hayatın, öncelik yayaların

2019 yılının “Yaya Öncelikli Trafik Yılı” ilan edilmesinin ardından, bu konuda bir dizi etkinlik ve uygulamayla sürücülere yayalara öncelik verilmesi konusunda uyarılar yapılmıştı. Devletin tüm unsurları sahaya inerek farklı noktalarda uygulamalarda yer almış ve yayalara öncelik verilmesi noktasında farkındalık oluşturulmuştu. Bu yıl da yine tüm yurtta eş zamanlı bir çalışma hayata geçirildi. 29 Mart gecesi yaya yollarının boyanmasıyla başlayan “Öncelik Hayatın Öncelik Yayanın” uygulamasıyla, trafikte yayaların güvenliğinin sağlanması noktasında etkinlik gerçekleştirildi.

YAYA GEÇİTLERİ BOYANDI

Aradan geçen sürede yaya güvenliği konusunun unutulmadığı ve sürücülerin de unutmaması adına “Yaya Güvenliğinin Nöbetçisiyiz” sloganıyla Yatağan genelindeki yaya geçitleri kırmızı renklerle boyandı.

ÇOCUKLARA KIRMIZI DÜDÜK HEDİYE EDİLDİ

İlçe genelinde birçok farklı yaya geçidinin olduğu noktada emniyet ekipleri yayalara öncelik verilmesi konusunda uygulama gerçekleştirdi. Sürücülere uyarılar yapılıp broşür dağıtıldı. Ayrıca araçlarda çocuklar varsa trafikte kurallara uymayan araçları uyarmaları için kırmızı düdük hediye edildi.

ÖĞRENCİLER DE DESTEK VERDİ

Yatağan Kaymakamı Onur Kökçü, Belediye Başkanı Mustafa Toksöz ve daire amirleri, Atatürk İlkokulu önünde bulunan yaya geçidinde yapılan uygulamaya katıldı. Burada emniyet ekipleriyle birlikte öğrenciler de düdükler ve ellerinde uyarı pankartlarıyla etkinlikte yerini aldı. Sürücülere uyarılar yapılıp yayalara öncelik verilmesi konusunda uyarılar yapıldı. Kaymakam Kökçü ve Başkan Toksöz, durdurulan araçların sürücülerine uyarıcı broşürler de verdi.

KOLLUK KUVVETLERİ DENETİMLERİ SÜRDÜRECEK

Uygulama sonrası açıklama yapan Kaymakam Kökçü, “Bugün tüm Türkiye’de olduğu gibi ilçemizde de ‘Öncelik Hayatın Öncelik Yayanın’ sloganıyla başlattığımız Bakanlığımızın yayaların öncelik haklarıyla ilgili sürücülerimizin ve toplumumuzun bilinçlendirilmesiyle ilgili çalışmayı ilçemizde de birçok farklı noktada icra ediyoruz. Işıklı olmayan yaya geçitlerinde, trafiğin akışında önce yayanın yolu kullanma hakkı olduğunu tüm sürücülerimize rehberlik ederek, öğreterek, hatırlatarak bu konuda bir farkındalık oluşturmak istiyoruz. Gençlerimiz de bu etkinlikte bizimle birlikte. Onların bilgisi ve duyarlılığı daha fazla. Bütün vatandaşlarımızdan en temel hak olan insanın yaşam hakkına doğrudan etkisi olan bu kuralı ihlal etmeden mutlaka ve mutlaka yaya geçitlerinde öncelikle yayalarımıza yol hakkı tanımalarını istiyoruz. Bu konuda ilçelerimizin bütün yaya geçitlerinde görevlendirdiğimiz arkadaşlar benzer bilgilendirmeleri yapıyor. Bundan sonra da denetimlerimiz kolluk kuvvetlerimiz tarafından yapılacak. Artık bu kültürün sorunsuz şekilde ilçemizde yerleşmesini istiyoruz. Herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68