Onu Bıraktığı Miras Yaşatıyor

Türkiye'nin ilk müzecisi ünlü Arkeolog Osman Hamdi Bey'in Turgut Beldesi'ndeki evi geleceğin sanatkarlarına ev sahipliği yaptı. “Türk Resminin Batılılaşma Sürecinde Osman Hamdi Beyin Yeri ve Önemi” konulu paneli Osman Hamdi Bey Konağı'nda düzenleyen Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi akademisyenleri Osman Hamdi Bey tarafından yürütülen çalışmaların önemine vurgu yaptı.

Onu Bıraktığı Miras Yaşatıyor
 1881-1882 yılları arasında Turgut Beldesi Lagina Antik Kenti'nde başlattığı kazı çalışmaları sırasında konakladığı Osman Hamdi Bey Evi, Muğla İl Özel İdare tarafından restore edilen ünlü Arkeolog ve Ressam Osman Hamdi Bey Cumartesi günü Turgut'ta düzenlenen panelde yaptığı çalışmalarla ele alındı. 
Gazetemiz yazarlarından Hamdi Topçuoğlu moderatörlüğünde Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi tarafından düzenlenen “Türk Resminin Batılılaşma Sürecinde  Osman Hamdi Beyin  Yeri ve Önemi” konulu panele konuşmacı olarak Yrd. Doç. Dr.  Erhun Şengül, Yrd. Doç. Dr. Musa Köksal ve Yrd. Doç. Dr. İbrahim Serdar Milli gibi isimler katılırken, Güzel Sanatlar Fakültesi'nde eğitim gören çok sayıda öğrenci de paneli takip etti. 
Panele ev sahipli yapan  Turgut Belediye Başkanı  Salih Özen; 'Turgut Belediyesi olarak Osman Hamdi Bey gibi bir üstadın izlerini barındıran konağın beldemizde bulunmasından dolayı mutluyuz. Lagina ve  Osman Hamdi Bey Konağı'nı her gün  çok sayıda yerli yabancı turist ziyaret etmektedir.  Düzenleyeceğimiz sosyal aktivitelerle daha iyi tanıtım yapıp  tarihi ve kültürel turizm alanında  hak ettiğimiz yere gelmek istiyoruz' dedi. 
Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi  Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Adnan Diler ise yaptığı konuşmada Turgut Beldesi'nin sahip olduğu tarihi mirasın önemine vurgu yaparak; “Osman Hamdi Bey Türkiye'de  ilk kazı çalışmalarını  başlatan ve tarihi  zenginliklerimizi  ortaya çıkaran kişidir.   Tarihi değerlerimizin korunmasını  ona borçluyuz.  Çok büyük tarihi zenginliklerimiz var ve  bunları en iyi  şekilde koruyup gelecek kuşaklara aktarmalıyız' ifadelerini kullanırken, Güzel Sanatlar Fakültesi akademisyenleri Osman Hamdi Bey tarafından yürütülen çalışmaları batılılaşma süreci içinde değerlendirdi. 
Osman Hamdi Bey'in tarihi değerlerin önemini yıllar önce kavradığının altını çizen Hamdi Topçuoğlu; “Osman Hamdi Bey arkeoloji ve sanat alanında örnek alınması gereken özel bir karakterdir. 
O bilinçsizce yok edilen tarihi değerleri bir daha geri getirmenin mümkün olmadığının farkında olan bir üstat. Onun başlattığı çalışmaların ardından bu bilinç yavaş yavaş oturmaya başladı ancak bu süreçte pek çok mirasımız yabancı eller vasıtasıyla yurt dışına kaçırıldı” şeklinde konuştu. 
Ayrıca panel sırasında sadece Osman Hamdi Bey ve eserleri ile Lagina Antik Kenti'nin değil, Türkiye coğrafyasında yer alan bütün tarihi mirasların ele alındığı görüldü.

Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2013, 20:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER