Oran: “Türkiye ileri gideceğine, sadece geri gidiyor”

CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, “AK Parti, sivil toplum örgütlerini kamulaştırıyor. Böyle bir şey Türkiye’de hiç yaşanmadı” dedi.

Oran: “Türkiye ileri gideceğine, sadece geri gidiyor”
 CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, Yatağan Termik Santrali önünde özelleştirme karşıtı eylemlerini sürdüren enerji ve maden işçilerini ziyaret etti. Oran’ı santral önünde bulunan direniş çadırında, Maden-İş Sendikası Yatağan Şubesi Süleyman Girgin ve Maden-İş ile Tes-İş Sendikası’na üye enerji ve maden işçileri karşıladı.

Oran, burada işçilere hitaben yaptığı konuşmada, özelleştirmeye karşı olduklarını ve bu noktada iktidara her türlü baskıyı yapmaya gayret gösterdiklerini ifade etti. Türkiye’nin rejim tehdidiyle karşı karşıya kaldığını savunan Oran, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın her konuda kendi kararının uygulanmasını istediğini öne sürdü. Bu durumun Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş felsefesine aykırı olduğunu savunan Oran, Erdoğan’ın anlayışının demokrasiye uymadığını söyledi.

Büyükşehir Yasası ile birlikte kapanan belde ve köylere değinen Oran, Yatağan yolculuğu sırasında uğradığı yerlerde toplam 400’e yakın köyün ve 48 beldenin kapandığını söyledi. Fransa ile aynı nüfus ve yüzölçümüne sahip olmalarına rağmen Fransa’da 23 bin belediyenin bulunduğunu belirten Oran, “Son yerel seçimlerde 3 bin 500 olan belediye sayımız, bin 394’e düştü. Neye göre, Erdoğan kapatın diyor diye. Kendine göre diyor ki, ben burayı kapatırsam ve büyükşehir olursa oy alırım, ona göre kapatın diyor. Bu çok yanlış bir şey. Türkiye ileri gideceğine, sadece geri gidiyor” şeklinde konuştu.

Türkiye’de 1980 ile 2002 yılları arasında toplam 17 milyar liralık özelleştirme yapıldığını hatırlatan Oran, 2002-2014 yılları arasında 50 milyar liralık özelleştirme yapıldığını kaydetti. Yapılan özelleştirmelere rağmen Türkiye’nin borcunun 2002 yılından 2014 yılına 260 milyar liradan 630 milyara yükseldiğini söyleyen Oran, “AK Parti, sivil toplum örgütlerini kamulaştırıyor. Böyle bir şey Türkiye’de hiç yaşanmadı. Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) diye bir örgüt var ve 90’a yakın çalışanları var. Bu kurul, özel sektörün elindeydi. Türkiye’nin dış ticaretini geliştirmek için kurulan bu kurulu, bir anda kamulaştırdılar. Bu hareket, sivil topluma vurulan bir darbedir” ifadelerini kullandı.

1980’lerde 40 milyon nüfuslu Türkiye’de yaklaşık 2 milyon 600 bin sendikalı işçinin bulunduğunu hatırlatan Oran, bu rakamın bugün 600 binlere düştüğünü söyledi.

2002 yılında Türkiye’de 300 bin taşeron işçinin bulunduğunu hatırlatan Oran, bugün 2 milyon 500 işçinin taşeron olarak çalıştığını belirterek şöyle konuştu:

“Sizin bu direnişiniz, tüm Türkiye’ye damgasını vurdu ve emek mücadelesinin önemli bir mihenk taşı olacak. Demokrasiyi tekrardan ileriye taşıyabileceğimizi, mücadelemizi ederek, kavgamızı ederek, direnerek, eylem ortaya koyarak dayanışma içerisinde bunu ileriye taşıyacağımızı düşünüyorum. Eylem yapmadan kazanılamıyor. O yüzden haklıysak eylemimizi yapacağız. Haksızlığı, haksızlık yapanlar düşünsün. Hiç unutulmasın ki adalet, haksızlık yapanları, o kanunsuz emirleri verenleri ve uygulayanları mutlaka onları yargılayacak.”

Oran’ın direniş çadırı ziyaretinde, CHP Muğla İl Başkan Mustafa Öztürk, İlçe Başkanı Kamil Genek, CHP’li Belediye Meclisi üyeleri ve partililer de hazır bulundu.

 

Güncelleme Tarihi: 23 Eylül 2014, 18:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68