Organik tarım yapamayan çiftçi, santrale karşı!

Yatağan’daki termik santral nedeniyle ilçedeki çiftçilerin organik tarım yapamadığını kaydeden Ziraat Odası Başkanı Buğday, organik tarım desteklerinden faydalanamayan çiftçiler için hukuki süreç başlatacaklarını açıkladı.

Organik tarım yapamayan çiftçi, santrale karşı!
 Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından "İyi Tarım Uygulamaları" faaliyetinde bulunan çiftçilere yapılacak destekleme ödemesinden faydalanmak isteyenler için müracaatlar başladı.
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından "İyi Tarım Uygulamaları" faaliyetinde bulunan çiftçilere yapılacak destekleme ödemesinden faydalanmak isteyenler için müracaatlar başladı. İyi Tarım Uygulamaları Destekleme Ödemesi Yapılmasına Dair Tebliğ gereğince, 2014 yılında İyi Tarım Uygulamaları sertifikası alan, Çiftçi Kayıt Sistemi'ne kayıtlı üreticiler müracaat edebilecek. Örtü altında İyi Tarım Uygulamaları yapan çiftçilerde ise Örtü Altı Kayıt Sistemi'ne kayıtlı olma şartı aranacak.
İyi Tarım Uygulamaları sertifika programını yürüten firmanın yetkilisi Ali Esmer, Yatağan Ziraat Odası Başkanı Şenyüz Buğday’ı makamında ziyaret etti.
Ziyaret sırasında konuşan Buğday, muhabirimize yaptığı açıklamada şöyle konuştu:
“İyi Tarım Uygulamaları yapan çiftçilere meyve ve sebze üretim alanları için dekar başına 50 lira, örtü altı üretim alanları için dekar başına 150 lira destekleme ödemesi yapılacak. Destekleme ödemesinden faydalanmak isteyen üreticiler, bir dilekçeyle Çiftçi Kayıt Sistemi'ne kayıtlı olduğu il veya ilçe müdürlüklerine müracaatları edecek. Müracaat süresi, 17 Mart 2015 tarihinde sona erecek.”
Organik tarım yapamayan çiftçi, hakkını arayacak
Buğday, Yatağan’daki termik santral nedeniyle ilçede organik tarımın yapılamadığını, bu nedenle sadece, en kaliteli ürünü elde etmek amacıyla geliştirilen “İyi tarım uygulamaları” kapsamında ürün elde edebildiklerini ve bu doğrultuda desteklemelerden faydalandıklarını söyledi.
İlçedeki 165 kişinin “İyi tarım uygulaması” desteklemelerinden faydalanabileceğini belirten Buğday, bu çiftçilerin organik tarım yapması durumunda daha yüksek destek alabileceklerini fakat santral nedeniyle buna imkan olmadığının altını çizerek, “14 Şubat tarihinde yapılacak olan oda seçiminin ardından ilk girişimimiz, organik tarım yapamayan çiftçilerimizin haklarına sahip çıkmaktır. Santral nedeniyle oluşan destekleme farkının santral tarafından sübvanse edilmesi için girişimlerde bulunacağız ve gerekirse eğer hukuki yollara da başvuracağız” ifadelerinde bulundu.

Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2015, 19:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68