ORMAN BÖLGE MÜDÜRLÜÄžÜ'NE ALKIÅž

ORMAN BÖLGE MÜDÜRLÜÄžÜ'NE ALKIÅž

ORMAN BÖLGE MÜDÜRLÜÄžÜ'NE ALKIÅž

AROZÖZLERE YENİ KORUMA SİSTEMİNİ BULDULAR!..

Ormanlarımız ülkemizin süsü ve en önemli zenginliği sayılır.

Bu zenginliğimizin korunmasında da, bu güzellikleri paylaşan tüm bireylere en önemli görev ve sorumluluk olarak verilmiştir.

Ormanlarımızın en büyük düşmanının da, orman yangınları olduğunu bu güzelliklerden yararlanan tüm bireyler çok iyi bilirler.

Bir orman yangınının söndürülmesinde de, en önemli yangın söndürme aracı hiç şüphe yok ki,  kara birliklerinin kullandığı arozözlerdir.

Çünkü bir orman yangınına hava araçları olan uçaklarla ve helikopterlerle müdahale edilmek suretiyle yangının kontrol edilebilmesi mümkün olsa bile, yangını tamamen söndürecek olan, arozözleri kullanarak son noktayı koyan kara birlikleri yani yangın söndürme işçileridir.

Muğla' da, ilin yüz ölçümünün % 68,lik bölümü ormanlarla kaplı ve ildeki bu orman alanları da orman yangınlarına karşı en hassas yerlerdir.

Geçtiğimiz yıllarda, Yılanlı Orman İşletmesi sınırları içinde meydana gelen bir orman yangınında, söndürme çalışmaları sürdürüldüğü sırada, rüzgârın aniden yön değiştirmesiyle, söndürme çalışmalarına müdahale eden 6 aracımız yani arozözümüz ne yazık ki alevler içinde kalmıştı.

Bu yangında, arozözlerde görevli yangın söndürme işçileriyle, söndürme çalışmalarını takip eden basın mensupları da büyük hayati tehlike atlatmıştı.

Çok şükürler olsun ki, bu yangında can kaybı verilmemişti.

Ancak, söndürme çalışmalarında görev yapan 6 arozöz alevlerin hiçinde kalarak, kullanılamaz hale gelmiş, kullananlar da hayati tehlike atlatmıştı.

Basında orman yangınlarının söndürülmesinde kullanılan arozözlerin güvenliğine yönelik yapılan çalışma beni çok heyecanlandırdı.

,Bu habere göre, Muğla Orman Bölge Müdürlüğü bünyesinde görev yapmakta olan teknik elamanların öncülüğünde, Türkiye'de bir ilki gerçekleştirerek, arozözlerin “Kendinden Koruma Sistemi” geliştirilmişti.

Milli servetimizin yanıp gitmesini önleyecek olan bu yeni projeye gerçekten sevindiriciydi. Çünkü kendi dalında güzel bir örnek oluşturuyordu.

Bu kapsamda, yangın söndürme çalışmalarına katılan arozözlere, olası bir yangında alevler içinde kalması durumunda bile, fabrika çıkışı orijinal olarak monte edilen “Kendinden Koruma Sistemi” geliştirilmiş olacak.

Muğla Orman Bölge Müdür Yardımcılığı görevini yürütürken Trabzon'a Orman Bölge Müdürü olarak atanan Ali Gökçöl'ün arozöz tatbikatlarında durumu fark etmesi ve ardından da bölge müdürlüğündeki teknik elamanları bu konuda çalışma yapmaları için talimat vermesiyle, Muğla Orman Bölge Müdürlüğü bünyesinde kendinden koruma sistemi çalışmaları başlatılmış.

Atölye Åžefi Makine Mühendisi Bilal Soydan'ın başkanlığındaki teknik elaman ekibince geliştirilen sistem, yapılan bir yangın tatbikatında denenmiş ve denemeden de başarılı ve olumlu bir sonuca ulaşılmış.

Bu projeye göre, yağmurlama Valfi sisteminden faydalanarak geliştirilen yeni sistemin deneme sonucu raporuna göre; sağ ve sol perdeler çalıştığında M210 Renault arozözün tankında bulunan 3 bin 300 litre su, motor 1500 devir/dakika iken, 5 dakikada bitmiş. Deneme sonucu çift su perdesi çalıştığında uzunlamasına 16.80 metre, genişlik 4.5 metre, yükseklik 6.5 metre olan su perdesi koruma alanı oluşmuş. Yani bu sistemle arozözler için bir güvenlik oluşturulmuş.

Muğla Orman Bölge Müdürlüğü'nde geliştirilen orman yangınlarında arozözlerin korunmasıyla ilgili “Kendinden Koruma Sistemi”nin, Orman Genel Müdürlüğü yetkililerince de uygun görülmesi durumunda, bölge müdürlüğündeki tüm arozözlere bu sistemin uygulanabileceği belirtiliyor.

Muğla Orman Bölge Müdürlüğünce, yangına hassas bir bölgede, ülkemizin süsü ve zenginliği olan ormanlarımızın korunmasında ve çıkan yangınların söndürülmesinde kullanılan, yangın söndürme araçlarının güvenli olarak korunması konusunda geliştirilen bu proje nedeniyle, Muğla Orman Bölge Müdürlüğü yetkililerini ve teknik elamanları içtenlikle kutluyoruz.

Dileğimiz, yeni sistemin başarılı bir şekilde ülke çapında kullanılması ve milli servetimizin böylece yanarak kül olmamasının önlenmesidir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner69

banner68