Orman işçisi mesleki yeterlilik belgelendirme sınavları başladı

“Orman Üretim İşçiliği” ile “Orman Yetiştirme ve Bakım İşçiliği” meslek gruplarına yönelik, sınav ve belgelendirme yetkisi bulunan Türkiye Ormancılık Kooperatifleri Merkez Birliği Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Birimi (OR-KOOP MYB) belgelendirme sınavlarına Yatağan’da başladı.

Orman işçisi mesleki yeterlilik belgelendirme sınavları başladı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından çeşitli meslek gruplarında çalışanlar için Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu getirildi. Söz konusu belgeyi 11 Kasım 2019 tarihine kadar almayan kişiler, bu meslek gruplarında çalıştırılamayacak.

Bu kapsamda, 11 Kasım 2018 tarihli Resmi Gazetede yayınlanan “Mesleki Yeterlilik Kurumu Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu Getirilen Mesleklere İlişkin Tebliğ’de” ormanda ormancılık faaliyetleri yapan işçiler “Orman Üretim İşçisi” ve “Orman Yetiştirme ve Bakım İşçisi” olmak üzere iki meslek altında toplandı ve bunlara belge zorunluluğu getirildi.

OR-KOOP MYB tarafından yapılan sınavlar üç aşamadan oluştu. Mesleki bilgilerin ölçüldüğü birinci aşamada sözlü mülakat yapıldı. İkinci aşamada sınava katılanlara kesme, boylama ve kabuk soyma konularında uygulamalar yaptırıldı. Son aşama olan üçüncü aşamada ise katılımcıların sürütme, yükleme ve boşaltma ile ilgili bilgi ve becerileri değerlendirildi.

OR-KOOP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Çetiner, Muğla genelinde mayıs ayında başlayan sınavların Yatağan’da devam ettiğini söyledi. Çetiner, “Orman üretiminde çalışanlar artık bu belgeyi almak zorundadır. Vatandaşlarımızın bu durumdan oluşacak mağduriyetlerini gidermek için bu eğitimleri ve sınavları gerçekleştiriyoruz. OR-KOOP, Türkiye’nin sayılı birlikleri arasındadır ve disiplinli bir şekilde çalışmalarını sürdürmektedir. Sınava giren herkese başarılar diliyorum. Öte yandan sınava girenlerin ödediği sınav giriş ücreti, sınavı başarıyla tamamlayanlara kısa süre içerisinde geri ödenmektedir. Sınavı tamamlayamayanlar ise ödedikleri o ücretle 3 kez sınava girmeye hak kazanmaktadır” diye konuştu.

Yatağan Orman İşlete Müdürü Mustafa Oral ise, Yatağan’daki sınavlarda 11 Eylül’e kadar 236 kişinin sınava gireceğini belirterek, sınava girecek herkese başarılar diledi.

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner56