Orman İşletme Anız Yangınları Uyarısında Bulunacak

Ziraat alanında meydana gelen yangınlar konusunda vatandaşlara uyarılarda bulunan Yatağan Orman İşletme Müdürlüğü, her akşam sorumluluk sahasındaki mahallelere giderek vatandaşları anız yakmanın zararlarını anlatacak.

Orman İşletme Anız Yangınları Uyarısında Bulunacak
 Yaz mevsiminin sona ermesiyle birlikte ekim yapılan tarlalardaki bahçe temizliğinin yapılmaya başlandığı eylül ve ekim aylarında meydana gelebilecek yangınlar konusunda vatandaşlara uyarılarda bulunan Yatağan Orman İşletme Müdürlüğü, bu doğrultuda sorumluluk sahasındaki mahallelerde, mahalle kahvehanelerinde vatandaşlarla bir araya gelerek anız yakmanın bahçeye ve çevreye zararlarını anlatacak. Ayrıca müdürlük, bölgedeki okullarda da orman yangınına sebebiyet verebilecek faktörleri, düzenleyecekleri seminerlerle öğrencilere anlatacak.

Anız yakılmasının son derece tehlikeli ve zararlı olduğunun altını çizen Yatağan Orman İşletme Müdürü Mehmet İşçi, her yıl Türkiye’de yakılan anızın, hava koşulları ve tedbirsizlik yüzünden büyük çapta yangına dönüşmesi sonucu hektarlarca ormanın yandığını vurguladı.

İşçi, ayrıca anız yakılmasını topraktaki organik maddeleri yok ederek toprağın verimini düşürdüğünü ve daha çok gübre kullanımına yol açtığını ifade ederek, “Daha çok gübre kullanımı su kaynaklarımızın kirlenmesine yol açar. Anız yakımı ile çıplak kalan toprak, su ve rüzgâr erozyonuna uğrar. Toprağın verimi organik üst tabakasını kaybetmek suretiyle düşer” şeklinde konuştu.

2014 yılı içerisinde, Yatağan Orman İşletme Müdürlüğü sorumluluk sahasında 19 adet ziraat alanı yangını çıktığını açıklayan İşçi, bu yangınların büyük bir çoğunluğunun tarlalardaki ot temizliğinin yapıldığı sırada yakılan anızlardan kaynaklandığını söyledi. Anız yakılırken oluşabilecek ihmalkârlık ve dikkatsizliğin önünü alamayacakları büyük yangınlara sebebiyet verebileceğinin altını çizen İşçi, şöyle konuştu:

"Kuru mevsim dediğimiz kurak bir dönemdeyiz. Yağmurların yağmaması nedeniyle orman ve ziraat arazilerinde yanmaya hazır ot, ağaç ve benzeri ürünler bulunmaktadır. Yağmurların yağmasını beklemeden bahçelerde yakılacak anızlar, kontrollü bir şekilde yakılsa bile büyük bir tehlike oluşturmaktadır. Bu nedenle vatandaşlarımız, bahçe temizliği sırasında anız yakmaktan başka bir yöntem izlemelidir."

Güncelleme Tarihi: 06 Eylül 2014, 16:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68