Orman İşletme tarafından hortum serme yarışması yapıldı

Yatağan Orman İşletme Müdürlüğü tarafından, yangınla mücadele eden ekiplerin hareket kabiliyetini artırmak için hortum serme yarışması yapıldı.

Orman İşletme tarafından hortum serme yarışması yapıldı
 Yatağan Orman İşletme Müdürlüğü tarafından, müdürlüğün yangınla mücadele ekiplerinin çıkan orman yangınlarında hareket kabiliyetlerini artırmak amacıyla Kavak Mahallesi’nde hortum serme yarışması düzenlendi.

Muğla Orman Bölge Müdürlüğü Yangınla Mücadele Şube Müdürü Fedai Erdemli, Yatağan Orman İşletme Müdürü Mehmet İşçi, işletme şefleri ve orman işletme personellerinin katıldığı yarışmada, 6 arazöz ekibi ve 2 ilk müdahale ekibi yarıştı.

Yarışmalar öncesinde, Muğla Orman Bölge Müdürlüğü Makine İkmal Şube Müdürlüğü’nde görevli makine mühendisi Bilal Soydan tarafından yangına müdahale edilirken kullanılan ekipmanlar hakkında bilgiler verildi. Yangınla Mücadele Şube Müdürlüğü’nde görevli İsmail Durak tarafından ise, iş sağlığı ve güvenliği konularında eğitim verildi.

Arazöz ve ilk müdahale araçlarındaki hortumların 300 metrelik mesafeye en kısa sürede serilmesinin amaçlandığı yarışmada, 5 dakikada hortum seren A77 kodlu arazöz ekibi birinci oldu. Yarışmada A76 ekibi ikinci ve A80 ekibi ise üçüncü oldu.

Müdürlük bünyesindeki 72 kadrolu işçi, 5 arazöz, 2 ilk müdahale aracı, 2 tanker, 2 motosiklet, birer dozer ile greyder ile 2015 yılı yangın sezonunun resmen başladığını açıklayan İşçi, muhabirimize yaptığı açıklamada, “Yatağan Orman İşletme Müdürlüğü olarak, 2015 yılı yangın sezonuna hazırlık çalışmalarını tamamlamak üzere bir araya geldik. Arazöz ve ilk müdahale ekipleri olarak, yangına ilk müdahale süresini, mümkün mertebe en aşağı çekmeyi amaçlıyoruz” şeklinde konuştu.

Düzenlenen yarışmayla, ihbarın ardından orman yangınlarına ulaşma süresini kısaltmayı hedeflediklerini belirten İşçi, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“2014 yılı içerisinde İşletme Müdürlüğümüz bünyesinde 10 orman yangını çıktı. 3,56 hektar bir alan yandı. Geçen sene ortalama süremiz 12 dakika 30 saniyeydi. Muğla Orman Bölge Müdürlüğü ve Genel Müdürlük standartlarının altındaydı. Bu sene hem bu süreyi korumak hem de daha aşağı çekmeyi amaçlıyoruz. İnşallah yangınsız bir sezon diliyoruz. Bu konuda vatandaşlarımızın da anız yangınlarına ve piknik ateşlerine dikkat etmesini talep ediyoruz.”

Güncelleme Tarihi: 02 Haziran 2015, 19:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner90