banner80

ORMAN KANUNU DEĞİŞTİ: HAVAALANI, LİMAN YAPILABİLECEK

Tarım Orman Bakanlığı yeni bir yönetmelik yayımladı. Yönetmeliğe göre; ormanlık alanlarda patlayıcı madde deposunda futbol sahasına, dini eğitim tesislerinden atış poligonuna, cezaevi, havaalanından limana kadar her türlü tesis yapılabilecek.

ORMAN KANUNU DEĞİŞTİ:  HAVAALANI, LİMAN YAPILABİLECEK

Orman Kanunu Uygulama Yönetmeliği bir kez daha değiştirilerek ormanlarda yapılaşma daha da kolaylaştırıldı. Resmi Gazete’de, “Orman Kanununun 17’nci Maddesinin Üçüncü Fıkrasının Uygulanması Hakkında Yönetmelik” başlığıyla yayımlanan yönetmelik değişikliği kararına göre şu tesisler yapılabilecek:

“Yol, liman, havaalanı, demiryolu, baraj, gölet, teleferik hattı, tünel, patlayıcı madde emniyet alanı ve yeraltı deposu, savunma ve güvenlik tesisi, enerji nakil hattı, trafo, enerji üretim santrali, ölçüm ve gözlem istasyonu, telefon iletim hattı ve panosu, ölçüm istasyonu, doğalgaz ve petrol boru hattı, katı atık aktarma, bertaraf ve depolama tesisi, petrol ve doğalgaz arama, işletme ve yeraltı tesisi, hayvan barınağı, mezarlık, aile sağlık merkezi, hastane, dini eğitim tesisi, futbol sahası, kapalı spor salonu, atış poligonu, ceza infaz kurumu”

Bu tesisler yapılırken ormanlara verilen zararı karşılamak için orman ağaçlandırma bedeli alınacak.

Elif Ertan

Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2021, 19:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68