Orman Yangını Savaş Gibidir!

Orman Yangını Savaş Gibidir!

Orman Yangını Savaş Gibidir!

Orman Bölge Müdürlüğü,nün geleneksel basın buluşması yapıldı.

2011 yılının genel bir değerlendirmesinin yapıldığı bu toplantıda, en önemli gündem maddesi yine “Orman Yangınlarıyla Mücadele” konusuydu.

Muğla Orman Bölge Müdürü Ali Yıldırım, ormanların önemine dikkat çekerken “Orman Yangınları savaş gibidir. Orman yangınlarıyla mücadele çalışmalarında da tüm bireylerin sorumluluğu vardır. En değerli varlık da, insanımızdır. O Nedenle, orman yangınlarının söndürülmesinde mücadele edenlerin yaşamı, bizim için her şeyden önemlidir” demişti.

Gerçekten de, o güzelim çam ağaçlarının ve çeşitli cinsteki ağaçlardan oluşan koru ormanlarının alevler içinde kalışını ve yüreğimiz yanarcasına yanmalarını görmek değil, aklımızdan geçirmek bile istemiyoruz.

Gerçekten de, insanların ölümü ve hayatının sona ermesi anlamına gelen savaş sözcüğü ile, orman yangınları arasında büyük benzerlik bulunuyor.

Ormanlarımızın yanmasını istemeyiz ama, yangın söndürme çalışmalarında da, bir insanımızın canını da elbette kaybetmek istemiyiz.

Onun için de, her şeyde olduğu gibi, orman yangınlarıyla mücadelede ve çıkan yangınların en az tahribatla söndürülmesinde de, insanların eğitimi en önde gelen konu oluyor. Muğla,da 2011 yılında, tüm ormancılık faaliyetlerindeki başarı da, eğitim çalışmaları başta olmak üzere, Bölge Müdürlüğünün, tüm kişi ve kuruluşlarla sergilediği birlik ve dayanışma içindeki özverili çalışmaların da bir sonucu olmaktadır.

 O nedenle, Orman Bölge Müdürü Ali Yıldırım başta olmak üzere, Bölge Müdürlüğü,nün tüm çalışanlarını içtenlikle kutlamak istiyorum.

2011 yılının genel değerlendirmesi gözler önüne serilirken, orman ürünleri üretim çalışmalarında, fidan üretiminde, ağaçlandırma çalışmalarında ve orman yangınlarıyla mücadele çalışmalarında oldukça başarılı bir yıl geçirildiğini gördük. Bu da, toplantıya katılan basın mensuplarını sevindirmişti.

Muğla ve Aydın illerindeki ormanlık alanları içine alan Muğla Orman Bölge Müdürlüğü,nün sorumluluk alanında, 2011 yılında çıkan 267 adet orman yangının da 162,4 ha. orman alanımız yanmış. Geçtiğimiz yıl da, çıkan 308 adet orman yangınında, toplam 155,8 hektar orman alanımız yanmıştı.

Bölge Müdürlüğünün sorumluluk alanında son 10 yılın ortalamasına bakıldığında, meydana gelen 284 adet orman yangınında yılda 1070 ha. Orman alanının yandığını düşünürsek, yörede son iki yılda orman yangınlarıyla mücadele çalışmalarında, büyük başarı gösterildiğini açıkça görebiliyoruz.

Orman yangınlarının çıkışına neden olan olayları düşündüğümüzde ise, tüm bireylerin üzerinde durması gereken en önemli konu ise, çıkan yangınların nedeninin % 95,lik bölümünün insan kaynaklı oluşuydu.

O nedenle, ülkemizin ve tüm dünyanın süsü ve zenginliği kabul edilen ormanların korunması için, bu güzelliklerden yararlanan herkesin azami duyarlılık göstermeleri ve ormanları canları gibi korumaları gerekiyor.

Orman Bölge Müdürü Ali Yıldırım,ın, değerlendirme toplantısında üzerine basarak durduğu konulardan birisi de, çıkış nedeni ne olursa olsun, yanan ormanlık alanların kesinlikle her hangi bir amaçla kullanılmasına ve tahsisine izin verilmediği, bu alanların yeniden yeşil örtüsüne kavuşabilmesi için de, yılı içinde yeniden ağaçlandırılması konusuydu.

Güzelim ormanlarımızın yanmaması ve bu güzelliklerin gelecek kuşaklara en az tahribatla aktarılabilmesi için, tüm bireylerin duyarlılıkla üzerinde durması gereken şeyleri kısaca şöyle sıralamak mümkündür.

*Orman içinde ve çevre-sinde kesinlikle ateş yakılmaması,

*Yol kenarlarına ve orman içine sigara izmariti atılmaması,

*Orman içinde ve çevresinde mangal yakılmaması,

*Tarım arazilerinde kesinlikle anız ve otların yakılmaması,

*Orman içinde görülen en küçük dumanın da Alo-177 yangın ihbar hattına bildirilerek, yangına müdahalenin sağlanmasıdır.

Orman yangınlarının yaşanmadığı, sağlıklı yıllar dileğiyle!..

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68