Orman Yangınlarında En Kritik 15 Gün

Orman Yangınlarında En Kritik 15 Gün

Orman Yangınlarında En Kritik 15 Gün

Ege Bölgesi'ndeki yangınlarla mücadele eden dört Orman Bölge Müdürü, gelecek 15 günlük sürecin orman yangınları açısından en kritik dönem olduğuna dikkat çekti.

 Ege Bölgesi'ndeki yangınlarla mücadele eden dört Orman Bölge Müdürü, gelecek 15 günlük sürecin orman yangınları açısından en kritik dönem olduğuna dikkat çekti. Uzmanlar, hava sıcaklıklarının en yüksek, nem oranının en düşük ve rüzgârının en kuvvetli olduğu bu dönemde en küçük bir dumanın bile 'ALO 177 Yangın İhbar' hattına bildirilmesini istedi. Ege Bölgesi'nde ocak ayından bu yana çıkan bin 791 yangında bin 464 hektar orman, maki ve Zeytinlik alan ile tarım arazisi kül oldu.

Ege Bölgesi'nde aşırı sıcaklar ve nem oranının yüzde 20'nin altına düşmesi orman yangınlarının daha sık çıkmasına neden olurken saatteki hızı 50 kilometreyi bulun rüzgâr yangınların hızla yayılmasına neden oluyor. Özellikle gelecek 15 günlük sürede önemsiz gibi görülen bir ihbarın bile büyük bir orman yangınını önleyeceğini vurgulayan ormancılar vatandaşların kendilerine yardımcı olmalarını istedi.

'HER İHBARA MÜDAHALE EDİYORUZ'

İzmir ve Manisa sınırlarında kalan bölgedeki orman sahasından sorumlu olan Orman Bölge Müdürü İbrahim Aydın, "Çoğu kişiye önemsiz gibi gelen bir ihbarı bile büyük bir dikkatle değerlendiriyoruz. Önceki yıllarda yangının büyüklüğüne göre müdahale ediliyordu. Ancak şu an her ihbara havadan ve karadan müdahale ediyoruz. Yangını çevreye yayılmadan en kısa sürede söndürmeye çalışıyoruz. Vatandaşlarımızın bizlere daha çok yardımcı olmalarını istiyoruz. Böylelikle yangın sayısını ve yanan alanları en aza indirgeriz" dedi.

YILDIRIM: 15 GÜN ÇOK ÖNEMLİ

Muğla Orman Bölge Müdürü Ali Yıldırım, orman yangınları açısından en kritik 15 günün içine girildiğini söyledi. Orman yangınlarına karşı hazırlıklı olduklarını belirten Yıldırım, "Åžu anda yangında kritik bir dönemdeyiz. Nem oranı yüzde 20'nin altına düştü. Sıcaklık 40 derecenin üstünde. Rüzgârın saatteki hızı da 30 kilometrenin üstünde seyrediyor. Önümüzdeki 15 gün çok önemli. Yangında erken müdahale çok önemli. Tüm vatandaşlarımızdan bu konuda destek bekliyoruz" diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68