ORMANLAR, SEVGİYLE KORUNUR!

ORMANLAR, SEVGİYLE KORUNUR!

ORMANLAR, SEVGİYLE KORUNUR!

ORMANLARIMIZA KIYANLARI LÂNETLİYORUZ!.

Son günlerde, Ege ve Akdeniz Bölgelerinde çıkan ve hepimizin yüreğini dağlayan orman yangınları için kahrolmamak mümkün değil.

Hele bu yangınların kasıtlı olarak çıkarıldıklarını, özellikle de Güneydoğu'da askerlerimize ve kamu görevlilerine kahpece tuzak kurarak, onların şehit olmalarına neden olan terör örgütü PKK mensuplarının bu kez tüm canlıların güvenli limanı durumundaki ormanlarımızı yakma girişiminde bulunduklarını öğrenmek hepimizi ayrıca  daha da kahrediyor.

Onun için de onları tüm milletimiz olarak lanetliyoruz!..

Yüreğinde zerre kadar sevgi taşıyan bir insan, henüz yaşamının baharında bulunan gencecik gençlerimize, bu ülkenin savunması ve milletimizin huzur ve güvenliği için, gece gündüz demeden görevlerinin başında olan subaylarımıza ve tüm güvenlik mensuplarına,  kahpece tuzaklar kurup onların canlarına kıymaz.

Åžimdi de, ağzı dili olmayan, sadece insanların ve tüm canlıların mutluluğu için  varlıklarını sürdüren, o güzelim ormanlarımıza kıymaya başladıklarını basından öğrenince öfkemiz daha da artıyor ve lanetliyoruz!..

Temmuz, Ağustos ve Eylül ayları, orman yangınları açısından Ege ve Akdeniz sahil şeridindeki ormanlarımız en kritik ayları oluşturuyor.

 Muğla ilinin de bulunduğu yangına hassas olan bu bölgelerde, ormanın içindeki ot ve artıklar da tamamen kuruduğundan, en küçük bir kıvılcımla , kısa sürede orman yangınları çıkabiliyor. Geniş alanları da kaplayabiliyor.

Son günlerde, İzmir Yeni Foça'da, Muğla'nın Milas ve Datça İlçelerinde ve Antalya'nın Alanya ilçesinde çıkan orman yangınları bunun en açık göstergeleridir. Yangınlara, gerek kara araçları ve birliklerince, gerekse helikopter ve uçak gibi hava araçlarıyla müdahale edilmesine rağmen, onlarca hektar orman alanımız ve o güzelim ağaçlarımız yok olup gidiyor.

Bir insanın canını almakla, bir ağacın yanmasına neden olmak, bence aynı değerdeki şeylerdir. Zaten Orman Bakanlığı yetkilileri de her fırsatta “Orman Yangınlarıyla Mücadele, Aynen Savaşa Benzer” ifadesini kullanıyorlar.

Savaşta ve adına da savaş bile  denemeyecek PKK mensuplarının kahpece tuzakları sonucu, yaşamının en güzel çağında yaşamını kaybeden şehitlerimizle, tüm canlıların yaşamını sürdürebilmek için varlıklarını sürdüren, ülkemiz ormanlarının ve bu ormanlıklar içindeki ağaçların büyük benzerliği bulunuyor.

O nedenle, PKK terör örgütü mensuplarına seslenmek istiyorum.

 Sizleri de birer anne Dünyaya getirdi. Ailesine, anasına, babasına ve ülkesine yararlı hizmetler yapabilsin diye sizleri yetiştirdi.

Bu ülkenin topraklarının bütünlüğü ve milletinin huzur güvenini sağlama görevini üstlenen gençlerimizi öldüresiniz diye yetiştirmedi sizleri.

Sizlere, ilkokul sıralarından itibaren ağaç ve orman sevgisi anlatıldı.

Ağaçların, insanların ve tüm canlıların yaşamı için arz ettiği önem üzerine basarak anlatıldı. Nasıl yüreğiniz elverip de, o gençlerimizin şehit edilmesine gönlünüz razı olabiliyor. Nasıl oluyor da , bu ülkenin süsü ve tüm insanlığın ortak zenginliği durumundaki ormanlarımıza kıyabiliyorsunuz.

Yüreğinizde, zerre kadar insan ve ağaç sevgisi yok mu?.

Ben ayrıca, orman yangınlarının % 90,lık bölümünün ihmal ve dikkatsizlik sonucu çıktığını düşünerek, bu güzellikleri paylaşan tüm insanları, orman yangınlarının çıkmaması için, duyarlı olmaya davet ediyorum.

 Bunun içinde şu hususlara eksiksiz uymalarını istiyorum.;

*Ormanlık alanlarda ve yakın çevresinde ne sebeple olursa olsun ateş yakmayalım. *Anızları ve otları yakarak yok etmeyelim.*Sigara izmaritlerini kesinlikle yol kenarlarına atmayalım.*Tükettiğimiz içeceklerin şişelerini ve çöpleri kesinlikle rastgele doğaya atmayalım. Bunları en yakındaki çöp bidonlarına ve kutularına atma alışkanlığı kazanalım. Ormaniçi dinlenme yerlerinde ve piknik yerlerinde, orman yangınlarına hassas olan aylarda mangal yakmayalım.

Çünkü, bu ormanlar  ülkemizin süsü ve zenginliğidir!..

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner69

banner68