Ormanlara Otlatma Denetimi

Yatağan Orman İşletme Müdürlüğü’ne bağlı bölge şeflikleri tarafından köy muhtarlıklarına gönderilen yazıyla, yasak otlatma sahası kapsamına alınan orman arazilerinde hayvan otlatmanın kanunda belirtilen şekilde cezalandırılacağı belirtilerek vatandaşlar uyarıldı.

Ormanlara Otlatma Denetimi
 Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın resmi gazetede yayınlanan “Ormanlarda ve orman içinde bulunan otlak, yaylak ve kışlaklarda hayvan otlatılmasına ilişkin usul ve esaslar” adlı yönetmeliğinin ardından harekete geçen Yatağan Orman İşletme Müdürlüğü bölge şeflikleri tarafından köy muhtarlıklarına gönderilen yazıyla vatandaşlar konu hakkında uyarıldı.

Özellikle; yangından zarar görmüş alanlar, doğal ve yapay gençleştirme alanları, rehabilitasyon ve YARDOP kapsamında tesis edilen sahalar, ağaçlandırılmış sahalar ve özel ağaçlandırma yapılan sahalarda hayvan otlatılması durumunda ilgili kişilere idari para cezalarının uygulanacağının belirtildiği resmi yazıdaki; “11.07.2012 tarih ve 28350 sayılı resmi gazetede yayınlanan ‘Ormanlarda ve orman içinde bulunan otlak, yaylak ve kışlaklarda hayvan otlatılmasına ilişkin usul ve esaslar’ adlı yönetmeliğe göre Türkiye genelinde İşletme Şeflikleri bazında on yıllık otlatma planı talimatlandırılmıştır.

Yasak otlatma sahası kapsamına alınan alanlarda kesinlikle otlatma yapılmaması vurgulanmıştır. Yasağa uymayanlarla ilgili olarak 6831 sayılı orman kanununun 95. maddesine göre ormanlara izinsiz olarak hayvan sokanlara başıboş hayvan bırakanlara idari para cezası uygulama gerekliliği talimatlandırılmıştır” ibareleri dikkat çekti. 

Güncelleme Tarihi: 13 Ağustos 2013, 19:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER