ORMANLARIMIZA DUYARLI OLMAK ZORUNDAYIZ!.

ORMANLARIMIZA DUYARLI OLMAK ZORUNDAYIZ!.

ORMANLARIMIZA DUYARLI OLMAK ZORUNDAYIZ!.

Ormanlarımız, ülkemizin süsü ve zenginliğidir.

O nedenle de, bu güzelliklerden ve ormanların temiz oksijeninden yararlanan tüm bireylerin, ormanların korunması konusunda azami duyarlı olması gerekiyor. Aksi halde, ormanlarımız yok olur, ülkemiz de çölleşebilir.

Muğla Orman Bölge Müdürü Ali Yıldırım'ın hafta içinde basın yayın kuruluşlarında yer alan “ Vatandaşlar orman yangınlarına karşı duyarlı” başlığı altındaki açıklaması, tüm yurttaşları mutlu etmiştir sanıyorum.

Orman Bölge Müdürü bu açıklamasında “Vatandaşlarımız en küçük bir durumda Alo 177 hattımızı arayarak bilgi veriyorlar” diye teşekkür ediyor.

Orman Bölge Müdürü Ali Yıldırım, hava sıcaklıklarının 40 derecelere ulaşacağı nisbi nemin ise, risk sınırı olan yüzde 20'nin altı olan yüzde 15'lere düşeceği durumlarda rüzgarın da 50-60 Km. hızla estiğinde, en küçük bir kıvılcımın bile felakete davetiye çıkarabileceğine dikkat çekiyor.

Kış aylarında yoğun yağışın, bölgede kuruyan bitki örtüsünün yangının yayılma riskini artırdığını da vurgulayan Orman Bölge Müdürü Yıldırım, “Orman yangınlarında Eylül ayına kadar en riskli döneme girdik. Bütün ekiplerimiz teyakkuz halindeler ve olası yangınlara erken müdahale için orman içlerinde görev yürütüyorlar. Çıkan tüm yangınlara en geç 15 dakikada müdahalede ediliyor. Orman teşkilatı yangınlara karşı her türlü tedbiri aldı. Vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum. Yangın konusunda çok dikkatli davranıyorlar” ifadesini kullanıyor.

Yurttaşlarımızın, gördükleri en küçük bir dumanı bile Alo-177 orman yangını ihbar hattıyla ilgililere zamanında bildirmeleri gerçekten de sevindirici.

Fakat önemli olan, gerek yöre halkının, gerekse yörede tatillerini geçirmek üzere gelenlerin, orman yangınlarıyla mücadele konusunda da aynı duyarlılığı göstermeleridir. Kasıtlı olarak çıkarılan orman yangınlarının dışında, orman yangınlarının ihmal ve dikkatsizlik sonucu çıktığına şahit olmaktayız.

O nedenle, tüm yol kullanıcılarının ve orman içinden geçmek durumunda kalanların, orman yangınlarıyla  etkin bir mücadele sergileyebilmeleri için, orman içinde kesinlikle ateş yakmamaları, sigara izmaritlerini ve tükettikleri meşrubat şişelerini rast gele  yol kenarlarına atmamaları, orman içinde ve yakın çevresinde anızları, ot ve artıkları yakarak yok etmemeleri, orman içinde mangal zevkini terk edip,  kesinlikle ateşli piknik yapmamaları gerekiyor. Bunları yaparsak, yangınlar çıkmayacaktır.

Yüzölçümünün % 68, lik bölümü ormanlarla kaplı ve orman yangınlarına karşı en hassas illerin başında yer alan Muğla ilinde, sahip olduğumuz turizm potansiyelinin sürmesi, yörenin sürekli yağışları alabilmesi, bundan da yer altı su kaynakları başta olmak üzere tüm canlıların hayat bulması için, ormanlarımızı sevmek ve canımız gibi korumak zorundayız.

Ben yine de, gördükleri en küçük bir dumanı haber veren ve duyarlılık gösteren herkese teşekkür ediyorum. Çünkü ormanlar sadece orman teşkilatının değil, bu güzelliklerden yararlanan herkesindir. Bunu unutmayalım.

Onun için, gerek yöre halkının gerekse tatillerini geçirmek üzere yöreye gelen yerli ve yabancı turistlerin, orman yangınlarıyla mücadele konusunda azami duyarlılık göstermeleri kutsal bir görevdir.

“Orman da hürriyet gibidir, elden çıkmadıkça kıymeti bilinmez” sözünü hiçbir saniye bile unutmamamız gerekiyor.

Çünkü hürriyet elden çıkınca kıymetini bilmenin nasıl bir yararı yoksa, yanan ormanlarımızın kıymetinin bilinmesi de bir yararı olmayacaktır.

Yaşamımızda  ormanlarımız için duyarlı olmak zorundayız!..

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner69

banner68