Ortaca,da Evimiz

Ortaca,da Evimiz

Ortaca,da Evimiz

Köşe yazılarımda, çeşitli konulara yer vermeye çalışıyorum.

Bu yazılarda da, bazen Muğla,da yaşanan güncel sosyal ve kültürel bir konuyu, bazen yöremizdeki tarihi ve antik kentlerde tarihte yaşanmış olan ve yöre halkınca paylaşılan bir efsaneyi, bazen de Muğla ve yöresinin sevilen halk türkülerinden birisinden bahsetmeye çalışıyorum.

Bu gün de, Muğla ve yöresi türkülerinden “Ortaca,da Evimiz” türküsünün doğuşunu okuyucularımla paylaşmaya çalışacağım.

Muğla ve yöresindeki türküler, ya yaşanan acı bir olayın ardından yakılan ağıta, ya da yöre insanlarının yaşadığı bir sevdaya dayanır.

İşte, Muğla ve yöresindeki düğünlerde “Kadın Oyun Havası” olarak çalınıp söylenen, “Ortaca,da Evimiz Türküsü” de böyle bir türküdür.

Sevilen bu Muğla türküsü de, bir yandan türküye uyan sazların ve müziğin eşliğinde söylenirken, bir yandan da onunla birlikte güzel bir ritimle ve neşeyle oynanmakta olan bir türkümüzdür.

Türkünün sözleri incelendiğinde, yörenin kırsal kesimlerinde yaşanan sevdaların, sazın teline ve söyleyenin diline yansımasın bir örneğini oluşturur.

Günümüzde, sadece Muğla ve yöresinde değil, Ege Bölgesi,nde ve ülkemiz genelindeki her türlü eğlencelerde ve etkinliklerde sevilerek söylenilen, türkü söylenirken de birlikte neşeyle oynanan bir Muğla türküsüdür.

Türkünün Sözleri şöyledir:

Ortaca'da evimiz

Suya düştü sevimiz

Bu sevimiz uğruna

Åžehit olsun birimiz

 

Aya bak yıldıza bak

Suya giden kıza bak

Kız Allahın seversen

Dön bir de bize bak

 

Gökte yıldız ellidir

Ellisi de bellidir

Gizli sevda çekenler

Gözlerinden bellidir.

Okuyucularımızla, önümüzdeki hafta Muğla ve yöresinin bir başka türküsünde buluşmak üzere, “Sağlıkla ve mutlulukla kalınız!..” diyorum.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68