Orucu külle açtık, sahuru külle yaptık

Yatağan Termik Santrali'nin 2. ve 3. Ünitelerinin devreye alınması sırasında meydana gelen kirlilik Yatağanlıları çileden çıkarttı. Gazetemizi arayan çok sayıda vatandaş “iftar saatinde kül soluyarak orucumuzu açıyoruz. Bu üniteler neden hep hava karardığında devreye alınıyor” diye sordu.

Orucu külle açtık, sahuru külle yaptık
 Yatağan Termik Santrali'nin 2. ünitesinde meydana gelen kısa süreli arıza sonrası ünite yeniden devreye alındı. Bu sırada full oil ile devreye alınan ünitenin bacasından siyah dumanlar çevreye yayılırken, bu kez akşam saat: 21.00 sıralarında santralin 3. ünitesi devreye alındı. Yine full oil ile devreye alınan santralden çıkan siyah duman gökyüzünü ve ilçenin üzerini kapladı.

Yaşanan kirlilik nedeniyle vatandaşlar gazetemizi telefon yağmuruna tutarken Yatağan Termik Santrali yetkilileri konuy-la ilgili olarak, “santralimize 26 Milyon TL yatırım yaparak elektro filtrelerimizi yeniledik. Dolayısıyla santral üniteleri her devreye alındığında full oil ile devreye alınıyor ve belli bir ısı elde edilene kadar elektro filtreleri devreye alamıyoruz. Elektro filtreler direkt devreye alınırsa bu yatırımın hiçbir anlamı kalmayacaktır. Bu nedenle santral ünitelerinin devreye alınması sırasında geçici olarak bunlar yaşanmaya devam edecektir” denildi.

Güncelleme Tarihi: 30 Temmuz 2013, 19:47
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hamdi Topçuoğlu
Hamdi Topçuoğlu - 6 yıl Önce

santral neredeyse çürüğe çıkacak
hala bahane üretmeye devam.

SIRADAKİ HABER