21 Haziran 2018 Perşembe

Yatağan'da karı koca kavgası kanlı bitti: 1 ölü

Osman İlhan güven tazeledi

Türkiye Maden İşçileri Sendikası Yatağan Şubesi’nin 11’inci olağan genel kurulunda, mevcut Şube Başkanı Osman İlhan güven tazeleyerek yeniden başkan seçildi.

06 Mart 2018 Salı 08:57
Bu haber 893 kez okundu
Osman İlhan güven tazeledi

Türkiye Maden İşçileri Sendikası Yatağan Şubesi’nin 11’inci olağan genel kurulu, Yatağan Termik Enerji Üretim AŞ Enerji Direktörlüğü Sosyal Tesislerinde gerçekleştirildi. Mevcut Şube Başkanı Osman İlhan’ın tek listesi halinde gidilen seçimde, İlhan yeniden başkan seçilerek güven tazeledi.

Genel kurula, Cumhuriyet Halk Partisi Muğla Milletvekili Akın Üstündağ, Yatağan Belediye Başkanı Hasan Haşmet Işık, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, AK Parti Yatağan Başkanı Ali Tekin, CHP Yatağan Başkanı Kemal Özler, Maden-İş Genel Başkanı Nurettin Akçul, Genel Sekreter Tamer Küçükgencay, Genel Mali Sekreteri Zekeriya Aydın, Genel Teşkilat Sekreteri Yasin Karatay, Genel TİS ve Mevzuat Sekreteri Hasan Hüseyin Gürbüz, Genel Eğitim ve Araştırma Sekreteri Ahmet Çümen, Tes-İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Fatih Erçelik, Yatağan Termik Enerji Üretim AŞ Maden Direktörü Yüksel Akın ve Enerji Direktörü Serdar Toprak, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, Maden-İş Sendikası’nın Türkiye genelindeki 14 şubesinin başkan ve yöneticileri ile maden işçileri katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan mevcut Şube Başkanı Osman İlhan, Türkiye’nin 1980’lerde tanıştığı özelleştirmeye, o günden beri direnç gösterdiklerini söyledi.

İlhan, şeker fabrikalarının da özelleştirilmek istendiğini belirterek, “Şeker fabrikalarıyla ülkenin hem varlıkları, hem üretim gücü hem sağlığı hem de geleceği satılıyor. Şeker fabrikalarını önce satarak, sonra kapatarak pazarı tamamen sağlıksız yapay tatlandırıcılara, mısır şurubuna bırakılacak bir süreç başlamak üzere. Mısır şurubu ve nişasta üretiminde bir dünya devi olan Amerikan firmasının şeker fabrikalarının özelleştirilmesindeki rolünü ise ilerleyen süreçte hepimiz izleyip göreceğiz” dedi.

Maden işçilerinin emekçi, üreten ve alınterini ekmeğe katanlar olduğunu vurgulayan İlhan, şöyle konuştu:
“Biz maden işçileri olarak üretim sürecinde olduğu gibi hak ve hukukun korunmasında da, emek ve demokrasi mücadelesinde de öncü olmaya çalıştık. Öncü olmaya da devam edeceğiz. Bu örgütlülüğü daha da genişletmeli ve sağlamlaştırmalıyız. Nerede bir maden işletmesi varsa sendikamız orada olmalı, nerede bir mücadele varsa maden işçisi orada olmalı. Bu açıdan da siz işçi kardeşlerime sorumluluklar düşüyor. Gücümüz birliğimizden ve örgütlülüğümüzden geliyor.”

Maden-İş Genel Başkanı Nurettin Akçul, bugüne kadar sendikalarına hizmet veren herkese teşekkür ederek, yeni görev alacak yönetime de başarılar diledi.

Ülke gündeminde Kamu İktisadi Teşebbüslerinin (KİT) olduğuna vurgu yapan Akçul, “KİT’lerde çalışan yaklaşık 50 bin kişi kadro beklemektedir. Bir milyona yakın taşeronu kadroya alıyorsunuz, ağır olmayan iş kollarında çalışanları kadroya alıyorsunuz ama en ağır iş kolunda çalışan 50 bin kişiyi bu haktan mahrum ediyorsunuz. Buna ne gönlümüz, ne de vicdanımız razıdır. Türk-İş’in başkanının bu işin peşini bırakmayacağını, bizim de bu haklı mücadelesinde yanında olacağımızı bildirmek isterim” diye konuştu.

Yatağan’da Türk işçi sınıfı tarihine altın harflerle yazılan bir mücadele verildiğini kaydeden Akçul, şunları söyledi:
“Bugün özel firmalarla çalışmak durumundayız. Onların hiçbir kusuru olduğunu düşünmüyorum. Bu firmalar özelleştirmeleri zorlamadılar. Bir satış vardı ve bunlar da talep ettiler ve aldılar. Onlara da bundan sonraki çalışmalarında başarılar diliyorum. Maden işçilerini, asgari ücretin üzerindeki bir ücrete mahkum etmeyin. Geçinilebilir bir ücreti maden işçilerine çok görmeyin.”

Tes-İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Fatih Erçelik de, enerji ve maden işçilerinin kardeş olduğunu ve yeri geldiğinde birlikte jop ile biber gazı yediğini belirterek, “Yöneticilerimiz burada. Eğer pazartesi günü paralarımız yatmazsa salı günü çalışmama hakkımızı kullanıyoruz. Bizler işimizi, iş yerimize sahip çıkarız. Üretmek için elimizden geleni çabalarız ama hiçbir zaman işyerimize zarar vermeyiz. Ama ay sonu geldiği zaman ‘maaşlarımız yatacak mı’ diye diyoruz” dedi.

CHP Muğla Milletvekili Akın Üstündağ, Yatağan Belediye Başkanı Hasan Haşmet Işık, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş de birer konuşma yaparak, olağan genel kurulun hayırlı olmasını dileyerek, yeni yönetime başarılar diledi.

Konuşmaların ardından seçime geçilirken, oy kullanma işlemlerinin ardından Osman İlhan başkanlığındaki yeni yönetim, şu isimlerden oluştu:
Şube Başkan Vekili: Kubilay Görgen

Şube Sekreter: Volkan Ergenç

Şube Mali Sekreteri: Enver Asar

Şube Teşkilat Sekreteri: Onur Kavak

Burak Alper KUŞ

banner19

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV