Otobüs kazalarının önlenmesi için toplantı yapıldı

Yatağan ilçesinde, yaşanılan otobüs kazalarının önlenmesine yönelik bir toplantı düzenlendi.

Otobüs kazalarının önlenmesi için toplantı yapıldı

Kaymakamlık toplantı salonunda gerçekleşen toplantıya, Kaymakam Hayrettin Çiçek, İlçe Emniyet Müdürü Yılmaz Lima, İlçe Jandarma Komutanı Teğmen Yavuz Selim İnan, ilgili oda ve kooperatif başkanları ile otobüs firması işletmecileri katıldı.

Toplantıda, yol ve trafik güvenliğinin sağlanması için alınması gereken tedbirler, kış şartlarına uygun lastik kullanılması, şoförlerin yol, hava, trafik durumunun gerektirdiği şartlara uygun hızda seyretmeleri ve hız ihlali yapmamaları, mevzuatın öngördüğü sayıda şoförü yolculuk esnasında araçlarında bulundurmaları, kazaların temel nedeni olan yorgun/uykusuz araç kullanmanın önlenmesi, firmaların sık sık şoför değiştirmemesi, çalışma sürelerinin kaydının tutulması, seyahat süresince şoförlerin ve yolcuların emniyet kemeri takmaları ve bu yönde araç içinde gerekli uyarıların/kontrollerin yinelenmesi, sürücü seçiminde titiz davranılması, uzun yol deneyimine ve güvenli sürüş bilgisine sahip şoförlerin çalıştırılması, firmalarca sefer öncesinde veya haftada bir kez otobüslerin ve şoförlerin yeterliliklerinin kontrol edilmesi/gözlenmesi, trafik güvenliğine yönelik kontrollerin aksatılmadan yapılması, terminallerde ve güzergâh üzerinde araçların takograf, ışık, far vb. teknik donanım/ekipmanlarının denetlenmesi, belirlenen alanlar dışında yolcu bindirme/indirmenin yapılmaması, otobüs yangınlarının nedenleri ve alınabilecek önleyici tedbirler görüşüldü.

Burada bir konuşma yapan Kaymakam Çiçek, Türkiye genelinde trafik güvenliğinin sağlanması, trafik kazaları ve sonucunda meydana gelen kayıpların önlenmesi amacıyla böyle bir toplantı düzenlendiğini ifade etti. Çiçek, şehirler arası yolcu taşımacılığı faaliyetlerinde yaşanılan sorunların çözümüne yönelik "Otobüs Kazaları ve İlgili Kurumlarla Değerlendirme Toplantısı" düzenlediklerini söyledi.

Çiçek, “Bildiğiniz üzere geçen yıl çok sayıda otobüs ve minibüsle ilgili kaza ve yangın yaşandı. Bunun üzerine geçtiğimiz günlerde Ankara’da düzenlenen seminerde, İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu’nun talimatıyla bu konunun üzerine düşüldü. Seminerde bizlere iletilenleri, paydaşları olan oda, kooperatif ve otobüs firması işletmecilerine iletmek için bu toplantıyı düzenledik. Bu konuda çok hassasız. Bir daha talihsiz acıların yaşanmaması için herkes elinden geleni yapacaktır” dedi.

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner69

banner68