banner80

Oy Veren Sandığa 100 Metre Yaklaşamayacak!

Yatağan İlçe Seçim Müdürü Nedim Beyazıt, 30 Mart 2014 tarihinde yapılacak yerel seçimler sebebiyle oy kullanılacak gün uyulması gereken kuralları duyurdu.

Oy Veren Sandığa 100 Metre Yaklaşamayacak!
 30 Mart Mahalli İdareler Seçimi’ne 5 gün kala seçimlerde uyulması gereken kuralları açıklayan Yatağan İlçe Seçim Müdürü Nedim Beyazıt, oy kullanma işlemlerinin 30 Mart Pazar günü sabah saat 08.00’de başlayarak saat 17.00’a kadar süreceğini duyurdu.

İlçe Seçim Müdürü Nedim Beyazıt, yaptığı açıklamada; “30 Mart Mahalli İdareler Seçimi ile ilgili bir takım kurallar var. Vatandaşlarımız bu kurallara uyduğu takdirde kazasız-belasız bir seçimi daha atlatmış oluruz. Bu kurallardan bazıları ise şunlar; oy kullanmak için sandık başına gelen vatandaşlarımız mutlak suretle yanlarında geçerli bir kimlik bulundurmalıdır. Üzerinde T.C. kimlik numarası yazmayan kimlik sahiplerinin oyları kabul edilmeyecektir. Tüm seçmenler isminin bulunduğu sandıkta oy kullanacaktır. Hasta ve özürlülere oy kullanma işlemi sırasında öncelik verilecektir. Oy verirken güçlük geçen seçmenlerin bir yakını ile birlikte oy kullanmasına müsaade edilebilecek. Fakat 1 kişi ancak 1 seçmen için yardımda bulunabilir. Oyunu kullanan seçmenler oy verme işleminin ardından kısa bir süre içerisinde sandıktan 100 metre uzaklaşmak zorundadır. Buna uymayan seçmenleri sandık başkanları uyarmakla yükümlüdür. Oy kullanma işlemi için seçmenlere Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Yatağan Belediye Başkanlığı ve Yatağan Belediye Meclisi Üyeliği için 3 ayrı pusula verilecek ve bu pusulalar tek bir zarfa yerleştirilecek. Muhtarlık pusulaları ise ayrı bir zarfa yerleştirilecek” dedi.

Seçim yasakları hakkında bilgiler de veren Beyazıt, “29 Mart Cumartesi günü saat 18.00’a kadar tüm siyasi partiler, afiş ve pankartlarını kaldırarak anons araçlarıyla yaptıkları çalışmaları durduracak. 30 Mart 2014 Pazar günü sabah saat 06.00'dan gece saat 24.00'e kadar, her ne suretle olursa olsun alkollü içki satılması, içkili yerlerde ve umumi mahallerde her çeşit alkollü içki verilmesi, içilmesi yasaktır. Oy verme günü oy verme süresince bütün umumi eğlence yerlerinin kapalı kalacağı, eğlence yeri niteliğini taşıyan lokantalarda yalnız yemek verilebileceği kararlaştırılmıştır. 30 Mart 2014 Pazar günü sabah saat 06.00'dan gece saat 24.00'e kadar, emniyet ve asayişi korumakla görevli olanlardan başka hiçbir kimsenin silahlarını köy, kasaba ve şehirlerde taşıyamayacağı da YSK tarafından açıklanmıştır” dedi.

Burak Alper KUŞ

Güncelleme Tarihi: 24 Mart 2014, 19:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68