ÖYK kararının iptali için Danıştay’a başvurdular

Maden-İş Sendikası tarafından, Yatağan Termik Santrali’nin özelleştirilmesiyle ilgili olarak Danıştay Başkanlığı’na yürütmenin durdurulması talebiyle Özelleştirme Yüksek Kurulu’nun (ÖYK) kararının iptali için dava açıldığı bildirildi.

ÖYK kararının iptali için Danıştay’a başvurdular
 ÖYK’nın Yatağan Termik Santrali’nin 1 milyar 91 milyon dolar bedelle en yüksek teklifi veren Elsan Elektronik Gereçleri Sanayi ve Ticaret AŞ’ye satışı onaylaması üzerine, Maden-İş Sendikası Genel Merkezi tarafından, Danıştay Başkanlığı’na yürütmenin durdurulması talebiyle ÖYK’nın kararının iptali için dava açıldı.
6356 Sayılı Sendikalar Kanunu’nu 26. maddesine istinaden, sendika üyelerinin hak ve çıkarlarını korumak için yasal girişimde bulunma yetkilerinin bulunduğunu ifade eden Maden-İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Süleyman Girgin, konuyla ilgili gazetecilere açıklamalarda bulundu.
ÖYK’nın kararında kamu yararının olmadığını öne süren Girgin, daha önceki özelleştirmelerde hiçbir özel sektörün, kamu sektörünün sağladığı imkanları sağlamadığını kaydetti. Sosyal devlet ilkesi ve kamu yararının özel sektörle uyuşmadığını kaydeden Girgin, enerji kaynaklarının özel sektöre devrinin kamusal ve hukuki yanının bulunmadığını dile getirdi.
Yatağan Termik Santrali ve ona bağlı kömür işletmesinin verimli ve kârlı işletmeler olduğunu belirten Girgin, “İdare tarafından hazırlatıldığı düşünülen değer tespit raporunda hangi yöntemin uygulandığı belli değildir. Satış bedeli çok düşük olup bahse konu kararın iptal edilmemesi halinde kamu yararı telafisi imkânsız şekilde zarara uğratılmış olacaktır” dedi.
13 Mayıs 2014 tarihinde Soma’da 301 maden işçisinin ölümüyle sonuçlanan maden faciasının meydana geldiği işyerinin de özel sektör tarafından işletildiğini hatırlatan Girgin, “Kâr hırsı ve üretim baskısıyla santral ve madencilik faaliyetlerinin yürütülemeyeceği daha önceki olumsuz örnekle anlaşılmaktadır” şeklinde konuştu.
Yatağan Termik Santrali’ni besleyen kömür sahalarında üçüncü derecede sit alanı olarak tescillenen alanların olduğunu ve kamunun buralardaki arkeolojik kurtarma-tarama kazılarına yaklaşık 20 milyon lira harcandığını hatırlatan Girgin, özel sektörün bölgedeki tarihi zenginlikleri talan edeceğini iddia etti.
4046 Sayılı Özelleştirme Kanunu’nda ekonomide verimliliğin amaçlandığını fakat dava konusu ÖYK kararına göre Yatağan Termik Santrali’nin özelleştirilmesinin sadece gelir elde etmek amacıyla yapıldığını ifade eden Girgin, şöyle konuştu:
“Sendikalı işçiler marifeti ile yapılan işlerin zamanla sendikasız işçi çalıştıran üçüncü kişi ve şirketlere verilmesi sendikalaşmanın önüne geçmek amacının taşıdığı, en son Seyitömer örneğinde görülmüştür. Yapılan özelleştirme işlemi, gerek 4046 sayılı özelleştirme uygulamaları hakkındaki kanuna, gerekse 4054 sayılı rekabetin korunması hakkındaki kanuna aykırı olup, kamu yararı ve gerekleri bakımından iptali şarttır.” 
Güncelleme Tarihi: 23 Ağustos 2014, 17:39
YORUM EKLE
YORUMLAR
Karamsar
Karamsar - 7 yıl Önce

yargı hükümetten farklı düşünse bu girişimden gerçekten sonuç çıkardı. ama maalesef değil:(

SIRADAKİ HABER

banner68