ÖYK satışı onayladı, işçiler tekrar meydanlara indi!

Özelleştirme Yüksek Kurulu’nun Yatağan Termik Santrali’nin 1 milyar 91 milyon dolar bedelle en yüksek teklifi veren firmaya satışını onaylaması nedeniyle santral önünde basın açıklaması yapıldı.

ÖYK satışı onayladı, işçiler tekrar meydanlara indi!
 ÖYK, ihalenin 1 milyar 91 milyon dolar bedelle en yüksek teklifi veren Elsan Elektrik Gereçleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.ye İhale Şartnamesi çerçevesinde satılmasına ve işletme hakkının verilmesine; 1 milyar 90 milyon dolar bedelle ikinci teklifi veren Alsim Alarko Sanayi Tesisleri ve Ticaret A.Ş.ye İhale Şartnamesi çerçevesinde satılmasına ve işletme hakkının verilmesine; 1 milyar 32 milyon dolarla üçüncü teklifi veren Konya Şeker Sanayi ve Ticaret A.Ş.ye İhale Şartnamesi çerçevesinde satılmasına ve işletme hakkının verilmesine şeklindeki kararını onayladı. Satış ve İşletme Hakkı Devir Sözleşmesi ve konu ile ilgili diğer hususların belirlenmesi, Satış ve İşletme Hakkı Devir Sözleşmesinin imzalanması ve diğer işlemlerin yerine getirilmesi hususunda Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nın yetkili kılınmasına karar verdi.

Bunun üzerine Yatağan Termik Santrali önünde toplanan santral ve kömür ocaklarında çalışan Tes-İş ve Maden-İş sendikalarına üye enerji ve maden işçileri, ÖYK’nın kararını protesto etti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığını yaptığı ÖYK’nın bu kararının aslında Cumhurbaşkanı Seçimi’nden önce 7 Ağustos tarihinde alındığını fakat Resmi Gazete’de 16 Ağustos yayımlandığını öne süren Maden-İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Süleyman Girgin, özelleştirme karşıtı mücadelelerinin aynı zamanda bir hukuk ve demokrasi mücadelesi olduğunu dile getirdi.

Hükümetin kararının değiştirmesi için demokratik ve meşru yollardan hemen hemen tüm mücadele yöntemlerini kullandıklarını belirten Girgin, yaptığı açıklamada şöyle konuştu:

“Siyasi iktidar satışta kararlı, biz de sattırmamaya kararlıyız. Resmi Gazete’de yayınlanmış olması santralin devri anlamına gelmiyor. Bu şekilde işçinin moralini bozup yılgınlığa sebep olabileceklerini düşünüyorlarsa yanılıyorlar. Bizler de direnmesek yok olacağımızı biliyoruz. Bu kurumların yok olacağını biliyoruz. Tıpkı Sümerbank gibi, SEKA gibi.”

Tes-İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Fatih Erçelik ise, bu zamana kadar ki direniş deneyimleri ile alıcı firmaları iş yerlerine sokmamaktaki kararlı tavrının giderek arttığını söyledi.

Evlatları gibi büyüttükleri işyerlerinin teslim etmemekte kararlı olduklarını ifade eden Erçelik, tüm emekçilere, emek dostlarına, halka, AK Parti dışındaki tüm siyasi partilere, “Bu işyerleri hepimizin, teslim etmeyelim” çağrısında bulundu.

İşçiler, açıklamaların ardından olaysız bir şekilde dağıldı. 
Güncelleme Tarihi: 16 Ağustos 2014, 17:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68