banner80

Özcan, Selimiye-Kılavuz yangınını sordu

Muğla Milletvekili Suat Özcan, 8 Ağustos’ta Selimiye-Kılavuz bölgesinde meydana gelen orman yangını ile ilgili olarak TBMM’ye Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi verdi.

Özcan, Selimiye-Kılavuz yangınını sordu

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Muğla Milletvekili Suat Özcan 8 Ağustos’ta Selimiye-Kılavuz bölgesinde meydana gelen orman yangını ile ilgili olarak TBMM’ye Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi verdi.

Soru önergesinde yanan zeytinlik ve orman alanının ayrı ayrı kaç hektar olduğunun yanında köylülerce sık dile getirilen, “Söndürme ekiplerinin özel mülkiyet alanlarına(zeytinlikler) biz müdahale edemiyoruz?” iddialarının da doğru olup olmadığını sordu?

Milletvekili Özcan, “Aradan iki-üç gün bile geçmeden Orman Genel Müdürlüğü sitesine baktığımızda Türkiye genelinde onlarca yangının meydana geldiğini görüyoruz” dedi.

Özcan, “26 CHP milletvekili arkadaşımla birlikte 29 Ağustos 2019 tarihinde TBMM’ye vermiş olduğumuz orman yangınlarının neden çıktığı ile ilgili araştırma önergemiz ile ilgili görüşmeler 18 Haziran 2020 tarihli TBMM oturumunda yapıldı, Her zaman olduğu AK Parti ve MHP oyları ile ret edildi. Halbuki siyasi düşünülmese ‘ormanlar hepimizin’ parolası ile hareket edebilsek bu ve buna benzer yangınların çıkmasına engel olabilir ya da önleyebilirdik. Bundan dolayı diyorum ki, orman yangınlarını önleme konusunda STK’lar dahil her kesimle işbirliği yapmak zorundayız ” diye konuştu. 

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68