Özcan, Yatağanlı gazetecilerle bir araya geldi

CHP Muğla Milletvekili Suat Özcan, Yatağan ilçesinde faaliyet gösteren gazetecilerle, kahvaltıda bir araya geldi.

Özcan, Yatağanlı gazetecilerle bir araya geldi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Muğla Milletvekili Suat Özcan, ilçelerde gerçekleştirdiği çalışmalarını, basın mensuplarıyla düzenleyeceği kahvaltı programlarıyla genişletme kararı aldı.

Bu doğrultuda, Yatağan ilçesindeki gazetecilerle Bozüyük Mahallesi’ndeki Pınarbaşı Tesislerinde bir araya gelen Özcan, fikir alışverişinde bulunarak gazetecilerin sorunlarını dinledi.

Programda, CHP İlçe Başkanı Mehmet Kemiksiz de hazır bulundu.

Özcan, burada yaptığı açıklamada, “Muğla Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerimizle vatandaşlarımıza en iyi hizmeti sağlamaya çalışıyoruz. Daha önce Yatağan Belediyesi de CHP’liydi ama şuan değil. Daha önce arkadaşlarımızla yaptığımız görüşmede, ‘ilçe belediyelerinin hepsini alamasak da büyükşehir belediyesini aldıysak, hepsini almış sayılırız’. Bu sayede tüm Muğla coğrafyasına hizmet götürebiliriz felsefesiyle hareket ediyoruz” dedi.

Yatağan Belediyesi hakkında konuşan Özcan, “Yatağan Belediyesi’ni, son seçimlerde AK Parti aldı. Ama bizler AK Partili belediyenin ilçedeki hizmetlerini yetersiz görüyoruz. Yatağan Belediyesi’nin tarım, turizm ve sanayi gibi konularda ciddi bir tavrını görmedik. Ama mesela İnönü Bulvarıyla ilgili bir çalışma yapıldı ve Muğla Büyükşehir Belediyesi, bu projeyi mahkemeye verdi. Demek ki biz yanlışlarda ve eksikliklerde dahil oluyoruz. Bunu CHP’li ilçe belediyelerinde de görüyoruz. Mesela iktidarın Milas’ın Kıyıkışlacık Mahallesi’nde yeni bir yükleme iskelesinin yapılmasına karşı çıkıyorlar. Belediye yönetmek, sadece çöp toplayarak olmaz, ilçenin ekonomik, sosyal ve çevre sorunlarıyla da uğraşmak gerekir. Mesela, hava kirliliğiyle ilgili olarak bugüne kadar Yatağan Belediyesi’nin herhangi bir girişimini duyduk mu? Yatağan Belediyesi, Yatağanlıların sağlığını alakadar eden bir konuda sessiz kalıyor. Bizler ilk önce sorunu ortaya koyuyoruz, sonrasında da çözümünü bulmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

Kemiksiz ise, ülke genelinde olduğu gibi Yatağan’da da birçok sorun olduğunu söyledi.

Yatağan’ın sorunlarına değinen Kemiksiz, “En önemli sorunlarımızdan birisi çevredir. Değerli madenler çıkartılabilir fakat bunun bir yöntemi vardı. Çevreye ve kendilerinden sonra gelecek nesillere zarar verecek yöntemlerin, madenlerin çıkartılmasında kullanılmaması lazım. Özellikle uygun bir yer bulunularak organize mermer sanayi oluşturularak, altyapısının tamamlanmasıyla tüm mermer sektörü bu bölgeye taşınmalıdır. Bunun dışında kalan fabrikaların ve ocakların da çevre dostu olmasını istiyoruz” dedi.

Kemiksiz, ilçe gündemine dair yaptığı açıklamada ise, “Geçtiğimiz günlerdeki Yatağan Belediye Meclisi’nde kırsal mahalleler konusu gündeme geldi. Cumhur İttifakı, ilçedeki 44 mahallenin kırsal mahalle olmasını talep etti. Çünkü topu büyükşehir belediyesine atmak istediler. Mesela Kavaklıdere’de, daha önce üç belde belediye vardı. Biri daha sonra Çatak ve Çamlıbel olarak ikiye ayrıldı. Diğer iki belde, merkez mahalle olarak meclise geçti. Diğer mahalleler ise kırsal mahalle olarak meclisten geçti ve büyükşehir belediyesinde de hiçbir itiraz olmadan kabul edildi. Aynı şekilde Ula ve Köyceğiz’de benzer uygulama oldu. Yatağan Belediyesi Meclisinin aldığı kararın, Muğla Büyükşehir Belediyesi Meclisinde görüşüldükten sonra geri gönderileceğini düşünüyorum. Çünkü burada teknik raporların gözardı edildiğini düşünüyoruz. Bizim amacımız üzüm yemek. Kanun koyucu ne karar verdiyse ona uymakta fayda var. İlçe merkezindeki insanlarımız da ‘bizim suçumuz ne, biz de kırsal mahalle olalım’ diyebilirler. Daha önce belediye imkanlarından faydalanan yerler madem ki kırsal mahalle olacaksa, bunun belli bir kıstasları var. Bu kıstasları taşıyan ilçe merkezindeki mahalleler de kırsal mahalle olabilir” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68