“ÖZELLEŞTİRME CİNAYETTİR“

Cumhuriyet Halk Partisi Yatağan Belediye Başkan Aday Adayı Mesut Günay ve ekibi Yatağan TES-İŞ ve Maden-İş sendikalarını ziyaret ederek özelleştirme sürecinde sendikaların verecekleri mücadeleye sonuna kadar desek olacaklarını açıkladılar.

“ÖZELLEŞTİRME CİNAYETTİR“
 Cumhuriyet Halk Partisi Yatağan Belediye Başkan Aday Adayı Mesut Günay Yatağan, Yeniköy ve Kemerköy termik santralleri ile kömür işletmelerinin Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’na devredilmesi kararının resmi gazetede yayımlanmasının ardından ilçede Maden ve enerji iş kollarında örgütlü olan iki sendikayı ziyaret ederek çarpıcı açıklamalarda bulundu. “Özelleştirme Yatağan ve ülke ekonomisinin ölmesidir. Sosyal yaşamın, emeğin değerinin, örgütlü bireyin öldürülmesidir. Bu nedenlerle özelleştirme bir cinayettir” diyen Belediye Başkan Adayı Günay, “Ben ve yol arkadaşlarım özelleştirmeye karşı mücadelenizde bundan önce olduğu gibi bundan sonra da yanınızdayız ve yanınızda olmaya devam edeceğiz. Çünkü biliyoruz ki bu durum sadece işçinin ve Yatağan'ın davası değil Türkiye’nin davasıdır. 75 milyonun birikiminin birilerine peşkeş çekilmesine asla müsaade etmeyeceğiz. Yapacağınız her eylemi destekliyoruz. TEK ve TKİ yılların birikimiyle, özverisiyle kurulmuş kurumlardır. Yüksek kârlılık oranıyla devlete kazanç, vatandaşa iş, esnafımıza aş sağlamıştır. İlçemizin gerek sosyal yapısının, gerek ekonomisinin büyümesinde katkısı büyüktür. Bizler dünya görüşümüzün gereği özellikle iletişim, enerji ve maden sektörlerinde yani stratejik öneme haiz kurumlarımızın, hele hele kâr eden işletmelerimizin özelleştirilmesine karşıyız.

Geçmiş dönemlerde bu kurumlarımızı satmaya yeltenen tüm siyasi iktidarlar, karşılarında omuz omuza mücadele eden Yatağan işçisi ve Yatağan halkını bulmuşlardır. Bu iktidarların çabalarını boşa çıkarmışlar ve direnişin simgesi olmuşlardır. Bu ruh halen devam etmektedir. Özelleştirme karşısında her türlü mücadeleyi veren maden ve enerji işçisinin direnci takdire şayandır. Türkiye’ye örnek teşkil edecek niteliktedir” diye konuştu.

“Türkiye işçisini Yatağan’da toplarız”

CHP Belediye Başkan Aday Adayı Mesut Günay ve ekibinin kendilerine verdikleri desteğe teşekkür eden TES-İş Başkanı Fatih Erçelik, “Maden-İş ve Tes-İş Sendikaları artık pankart ve sloganlarımız aynı. Bizler özelleştirme mücadelesinde gerekirse Türkiye işçi sınıfını Yatağan’da toplamaya kararlıyız, biz bu konuda kendimize güveniyoruz. Zor bir sürece giriyoruz ve artık işçi arkadaşlarımız siyasi görüş ayrımı yapmaksızın tehlikenin farkındalar” dedi.

TES-İş Sendikasını ziyaretin ardından Maden-iş Sendikasına da destek ziyaretinde bulunan Mesut Günay ve beraberindekileri Şube Başkanı Süleyman Girgin ve yönetim kurulu üyeleri karşıladı. Verilen destekten duyduğu memnuniyeti dile getiren Maden-İş Başkanı Süleyman Girgin, “dayanışma ruhu çok önemli bu nedenle de ziyaretiniz bizlere güç vermiştir. Bu döneme kadar ülkede iktidara gelen tüm siyasiler işyerlerimizi özelleştirme çalışması ve kararı almışlardır. Ancak bu iktidarların ilçedeki ve Muğla’daki yerel temsilcileri parti genel merkezlerine ve iktidarları karşılarına alarak Yatağan halkının ve emekçisinin yanında durmayı bilmişlerdir. Bizler bu süreçte de bunların yaşanacağına inanıyoruz. Yerli ve yabancı sermayeye buraları peşkeş çektirmeyiz. Bu işyerleri bizim gelinlik kızlarımız gibi. İnsan gelinlik kızını kötüler mi, tabi ki hayır, varsa bir ayıbı, hatası onu düzeltir. Yıllardır Yatağan halkıda bunu yaptı ve çevre kirliliği yaratmasına karşın Santraller kapatılsın demedi, tam aksine gerekli tedbirler alınsın diyerek görevini ihmal edenleri uyardı, işyerlerimizi sahiplendi ve bunu başardı. Bizler inanıyoruz ki Yatağan halkı yine durumdan vazife çıkartacak ve işyerlerine ve işçisine sahip çıkacaktır” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 04 Eylül 2013, 10:07
YORUM EKLE
YORUMLAR
a a
a a - 7 yıl Önce

Doğru olan özelleşmesidir askeri ücretle çalışanların nasıl geçimlerini sagladigini bilen var mi ki biraz tencerenin üzerine değil dibine bakın bol kesedenn yiyip devleti sömürenler düşünsün artık

rüştü bayar
rüştü bayar - 7 yıl Önce

tek kelimeyle teşekkürler ..

KADİR BALICA
KADİR BALICA - 7 yıl Önce

bravo mesut başkan yatağan lı olarak seninle gurur duyuyoruz.

emekçi
emekçi - 7 yıl Önce

emekten yana tavrınizdan ve bizi yalniz birakmadiginiz icin teşekkürler teşekkürler sizi ve ekibinize basarilar dilerim

SIRADAKİ HABER

banner56