“ÖZELLEŞTİRME FAKİRLİK GETİRECEKTİR”

Türk Enerji Sen Ege Bölge Şube Başkanı Recep Çakmak, Yatağan ve Milas’ta bulunan termik santraller ve linyit sahalarının özelleştirilecek olması nedeni ile yaptığı açıklamada özelleştirmenin Yatağan ve Milas’a fakirlik getireceğini öne sürdü.

 “ÖZELLEŞTİRME FAKİRLİK GETİRECEKTİR”
 Türk Enerji Sen Ege Bölge Şubesi Başkanı Recep Çakmak ve Şube Başkan Yardımcısı Sedat Gölgedar bir dizi çalışma için geldikleri Yatağan’da gazetemizi ziyaret ettiler. Yatağan Demeç Gazetesi İmtiyaz sahibi Ferit Topaloğlu ile bir süre görüşen Çakmak yaptığı açıklamada özelleştirmenin Yatağan ve Milas’a fakirlik getireceğini öne sürdü. TES İŞ Sendikası Yatağan Şube Başkanı Fatih Erçelik ve Maden İş Sendikası Yatağan ve Havalisi Şube Başkanı Süleyman Girgin’in haklı mücadelelerinde işçilerin sonuna kadar arkasında durduğunu belirten Çakmak; “Yapılan her şeye rağmen maalesef özelleştirme sürecinde son noktaya gelindi. Yatağan’da kömür işletmeleri ve termik santralde 1500’e yakın, Milas’ta ise 4000 civarı taşeron işçi var. Bu kişiler verdikleri emeklerin çok altında olan 1.000 TL dolaylarında maaş ile çalışıyorlar. Özelleştirme ile birlikte birçok sorun da beraberinde gelecektir. Daha önce Soma’da, Ege Linyitleri İşletmesi’nde (ELİ) iş güvenliği konusunda, çalışma konusunda kontroller vardı. Buraların özelleştirilmesi ile bir maden 301 madencimize mezar oldu. Kâr hırsı önlemlerin önüne geçti ve yaşanmasını hiç istemediğimiz kötü olaylar yaşandı. Temennimiz özelleştirme kararından vazgeçilmesidir. Yatağan’ın da Soma ya da Ermenek olmasını istemiyoruz. Bizler gerek Ege Bölge Şubemiz gerekse genel merkezimiz olarak işçilerin, emekçilerin yanında olduk ve olmaya da devam edeceğiz. Özelleştirme sonrası Yatağan’da, Milas’ta yeteri kadar iş kolu olmadığı için santral ve linyit sahalarında çalışan işçiler başka yerlere tayin isteyecekler, başka illere gideceklerdir. Özelleştirme süreci sadece işçileri değil, toplumun her kesimini olumsuz etkileyecektir. Yatağan ve Milas’tan giden işçiler nedeniyle Muğla ekonomisi kan kaybedecektir. Gönül hiç istemez ama bazı esnaflarımız kepenk kapatmaya mecbur bile kalabilirler. Özelleştirmenin ne kadar kötü bir şey olduğunu o zaman herkes daha iyi anlayacaktır” ifadelerini kullandı.

“Yeni bir santral yapılabilir”

Yatağan Termik Santrali’nin fiziksel ömrünü tamamladığını ve metal yorgunu olduğunu belirten Çakmak; “Yatağan ve Milas’ta bulunan bu kurumlar zarar eden kurumlar değil. Bunların satılması son derece yanlış, alıcı firmalar buraya çağımızın gereksinimlerini karşılayıp yeni bir santral yapabilirler. Devletin elinde olan bu işletmelerin devlette kalması gerekiyor” şeklinde konuştu.

Başkanlara teşekkür

Türk Enerji Sen Ege Bölgesi Şube Başkanı Recep Çakmak, özelleştirme sürecinde TES İŞ Sendikası Yatağan Şube Başkanı Fatih Erçelik ve Maden İş Sendikası Yatağan ve Havalisi Şube Başkanı Süleyman Girgin’in bir an olsun pes etmediklerini ve işçilerin hakkını sonuna kadar savunduklarını belirtti. Gölgedar; “Yatağan işçisi özelleştirmeye karşı yaptıkları eylemler ile sadece işyerine sahip çıkmıyorlar aynı zamanda vatan savunması yapıyorlar, milletin malına sahip çıkıyorlar” dedi.

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2014, 09:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68