Özelleştirme karşıtı enerji ve maden işçilerinden iş bırakma eylemi

Yatağan, Yeniköy ve Kemerköy termik santralleri ve kömür işletmelerinde çalışan yaklaşık 3 bin işçi, 8 saatlik iş bırakma eylemine gitti

Özelleştirme karşıtı enerji ve maden işçilerinden iş bırakma eylemi
 MUĞLA - Yatağan'da Türkiye Enerji, Su ve Gaz İşçileri Sendikası (Tes-İş) ve Türkiye Maden İşçileri Sendikası (Maden İş) üyeleri, iş bırakma eylemi yaptı.

Özelleştirme karşıtı eylemlerini sürdüren Yatağan Termik Santrali ve Kömür İşletmeleri bünyesinde çalışan Tes-İş ve Maden-İş sendikası üyesi işçiler, sendikaların Yatağan şubelerinin aldığı eylem planı kararı doğrultusunda 8 saatlik iş bırakma eylemine gitti.

Yatağan Termik Santrali ve Güney Ege Linyitleri İşletmesi’nin (GELİ) özelleştirilmesine karşı başlatılan eylemlerin merkezi haline gelen Yatağan Termik Santrali önüne kurulan direniş çadırının kuruluşunun birinci yıldönümü nedeniyle çadır önünde toplanan işçiler, basın açıklaması yaptı.

Çadır önünde açıklama yapan Tes-İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Fatih Erçelik, aldıkları eylem planı kararı doğrultusunda 8 saatlik iş bırakma eylemine gittiklerini söyledi. Sabah saat 08.00’da başlayan eylemin saat 16.00’a kadar süreceğini belirten Erçelik, Yatağan, Yeniköy ve Kemerköy termik santralleri ve kömür işletmelerinde çalışan yaklaşık 3 bin işçinin bugün iş bırakma eylemi yaptığını ifade etti.

Direniş çadırının ve özelleştirme karşıtı direnişin birinci yılını doldurduklarını hatırlatan Maden-İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Süleyman Girgin ise, mücadelelerinden vazgeçmeyeceklerini söyledi.

Yatağan direnişinin sadece santrallerde yapılan eylemlerle değil, hakkı yenen, iş kazalarına kurban giden, işten atılan tüm emekçiler için devam edeceğini belirten Girgin, yaptığı açıklamada şöyle konuştu:

“Buradan bir kez daha siyasi iktidara ve alıcı firmalara seslenmek istiyoruz. Biz bu mücadeleyi şan olsun diye veya kendi haklarımız için yapmıyoruz. Özelleştirmeler emeğe, emeğin kazanımlarına, halkın geleceğine ve ülkenin bağımsızlığına yapılan bir suikasttır. Bu suikastlara Yatağan ve Milas’ta asla izin vermeyeceğiz.”

Güncelleme Tarihi: 16 Eylül 2014, 10:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68