Özelleştirme karşıtı eylemde flaş gelişme: Firmayla görüşecekler

İşçilerin, 4C kapsamında başka kamu kurumlarına geçmelerine olanak sağlayan sürenin, 6 aydan 2 yıla kadar uzatılmasıyla ilgili taleplerin, Bakanlar Kurulu’nda görüşüleceği öğrenildi.

Özelleştirme karşıtı eylemde flaş gelişme: Firmayla görüşecekler
 445 gündür özelleştirme karşıtı eylemlerini sürdüren Yatağan Termik Santrali ve kömür işletmelerinde çalışan enerji ve maden işçileri, 5 gün önce başlattıkları iş yerlerini terk etmeme eylemini sürdürüyor. Santral ve kömür işletmelerinin giriş ve çıkışını kapatan işçiler, Tes-İş ve Maden-İş sendikalarının düzenlediği toplantının ardından, alıcı firmayla görüşerek taleplerini iletme kararı aldı.

İşçilerle, sendika temsilcilerinin fikir alışverişlerinde bulunarak alıcı firmaya sunulması planlanan talepler ise, Ankara’da düzenlenecek toplantıda Elsan Elektrik Firması’na iletilecek. Toplantıya, Tes-İş ve Maden-İş sendikalarının Yatağan Şube başkanları, Tes-İş Sendikası Genel Merkez yöneticileri ve Elsan Elektrik Firması’nın temsilcileri katılacak. Görüşmenin, olumlu şekilde tamamlanması durumunda, santral ve kömür işletmelerindeki eylemin sona ereceği, aksi olduğu takdirde ise eylemlerin talepler kabul edilene kadar süreceği öğrenildi.

Tes-İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Fatih Erçelik, şartları sadece Elsan’a sunmayacaklarını, aynı şartları Yeniköy ve Kemerköy termik santralleri ve kömür işletmelerini alan IC İçtaş Firması’na sunacaklarını söyledi. Her iki firmanın da talepleri kabul etmesi durumunda eylemin sona ereceğini söyleyen Erçelik, “Türk-İş, Maden-İş ve Tes-İş genel merkezlerinin, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile yaptığı görüşmeler neticesinde, işçilerin 4C kapsamında başka kamu kurum ve kuruluşlarına olanak sağlayan sürenin 2 yıla çıkartılması talebi, Bakanlar Kurulu’na sunuldu. Bu gelişme, eylemlerimizin zaferlerinden biridir. Yatağan işçisi, adını tarihe altın harflerle yazdırmıştır” ifadelerinde bulundu.

Erçelik, ayrıca dün yapılan toplantıda alınan karar doğrultusunda firma yetkililerine iletilecek olan talepleri ise şu şekilde sıraladı:

“Bütün personelin, memurlar gibi özlük haklarına sahip olması ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarına geçişlerinde kolaylık sunulması, alıcı firma tarafından devri tamamlanan santral ve kömür işletmelerinde, bundan sonraki süreçte taşeron işçi çalıştırılmaması, firmanın kendi personellerinin çalıştırılması, tüm işçilerin sosyal haklarının ödenmesi, baca gazı filtreleri devrede olmadan sistemin çalıştırılmaması ve toplu sözleşmenin sürmesi gibi taleplerimizi, Ankara’da yapacağımız toplantıda alıcı firma yetkililerine sunacağız.”

 

Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2014, 00:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68