‘Özelleştirme Süreci Başlıyor mu ?’

Özelleştirme Başkanlığı tarafından Yeniköy, Kemerköy ve Yatağan Termik santrallerinin özelleştirilmesine yönelik çalışmalar başlatıldığı iddiaları işçi sendikalarını tedirgin etti. Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı yardımcısının söz konusu santrallerde incelemelerde bulunmak üzere bölgeye geleceğini haber alan sendikalar acil durum toplantısı ile son gelişmeleri değerlendirdi.

‘Özelleştirme Süreci Başlıyor mu ?’

Özelleştirme planları kapsamında yer alan Yatağan Termik Santrali’nde sürecin başlamak üzere olduğu iddiaları sendikaları harekete geçirdi. 
Özelleştirme Başkanlığı tarafından Yatağan Termik Santrali’nin yanı sıra Kemerköy ve Yeniköy termik santrallerinin özelleştirilmesiyle ilgili çalışma başlatıldığı duyumları üzerine harekete geçen Maden-İş ve Tes-İş sendikasına üye işçiler dün Tes-İş Sendikası Yatağan Şubesi Toplantı Salonu’nda bir araya geldi. 
Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı yardımcısı ile üst düzey bakanlık yetkililerinin bugünlerde söz konusu santrallerde incelemelerde bulunacak olmasının manidar olduğunu belirten sendikalar ‘Özelleştirme süreci başlıyor mu’ sorusunu işçi temsilcileriyle birlikte değerlendirdi. 
Dün saat 13:00’de Tes-İş Sendikası Yatağan Şubesi’nde yapılan toplantıda konuşan Tes-İş Sendikası Yatağan Şubesi Başkanı Fatih Erçelik her iki sendika adına yaptığı açıklamada;  “Özelleştirme Başkanlığı tarafından Yeniköy-Kemerköy ve Yatağan termik santrallerinin özelleştirilmesi ile ilgili çalışma başlatıldığı duyumunu almış bulunmaktayız.
Ayrıca Enerji Bakan Yardımcısının ve üst düzey Bakanlık yetkililerinin işyerlerimizde bulunan sahaları dolaşmak için şu aşamada buraya gelmeleri, işyerlerimizde huzursuzluğu ve kaygıyı arttırmıştır. 
Bakanlık yetkililerinin; hangi nedenle geldiklerini kamuoyuyla paylaşmaları işyerlerimizin huzuru açısından önem arz etmektedir.
Enerji ve maden işçileri ile birlikte bölge halkı olarak bizler özelleştirme çalışmaları için işyerlerimizde yapılan tüm girişimleri reddediyoruz. Bazı çevrelerin amacı Enerji ve Maden İşçilerini test etmek ve tepkilerini ölçmek ise bunu dün olduğu gibi bugün de yarın da aynı kararlılıkta “Özelleştirmeye Hayır” diyeceğimizin bilinmesini istiyoruz.
Enerji ve Maden işçileri olarak santral ve kömür ocaklarımızın kamu eliyle işletilmesini, bu kapsamda işyerlerimize yatırım yapılmasını ve işçi alınmasını talep ediyoruz. Enerji sektörü özel sektöre devredilemez. 
İşimize, aşımıza, geleceğimize sahip çıkma adına özelleştirmeye hayır” ifadelerini kullanırken, Maden-İş Sendikası Yatağan Şubesi’ni temsilen konuşan Şube Sekreteri Osman İlhan da özelleştirmeye karşı Yatağan mücadelesinin hız kesmeden devam edeceğini belirtti ve; “Yatağan enerji ve maden işçileri  özelleştirme girişimlerine karşı her zaman tetiktedir” dedi. 
Ayrıca TES-İş ve Maden-İş sendikalarının şube başkanlarının enerji bakan yardımcısından randevu talebinde bulunacakları öğrenildi.
Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2013, 21:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner56