ÖZELLEŞTİRMELER ERTELENDİ

Gazetemize ulaşan son habere göre; Kemerköy ve Yeniköy Termik Santralleri ile Kemerköy Liman Sahası'nin yeterlilik ve son teklif verme tarihi 10/04/2014'e, Çatalağzı Termik Santrali'nin yeterlilik ve son teklif verme tarihi 21/04/2014'e ve Yatağan Termik Santrali'nin yeterlilik ve son teklif verme tarihi 30/04/2014'e kadar uzatıldı.

ÖZELLEŞTİRMELER ERTELENDİ
 Şartname alan bazı yatırımcılar, siyasi gündemin belirsizliği ve döviz kurunda yaşanan dalgalanmalar nedeniyle ÖİB'den erteleme isteğinde bulunmuştu. Şirketlerin daha detaylı hazırlık için süre talep ettiğini ve bu talebin ÖİB tarafından kabul gördüğü ve Kemerköy ve Yeniköy Termik Santralleri ile Kemerköy Liman Sahası'nın yeterlilik ve son teklif verme tarihi 10/04/2014'e, Çatalağzı Termik Santrali'nin yeterlilik ve son teklif verme tarihi 21/04/2014'e ve Yatağan Termik Santrali'nin yeterlilik ve son teklif verme tarihinin ise  30/04/2014'e kadar uzatıldığı öğrenildi.

ÖİB, Kemerköy ve Yeniköy santrallerinin özelleştirilmesi ihalesi için son teklif verme tarihinin 24 Ocak, Çatalağzı Termik Santrali’nin 5 Şubat ve Yatağan Santrali’nin 10 Şubat 2014 olacağını açıklamıştı.

Konu ile ilgili olarak bir açıklama yağan Maden İş Sendikası Yatağan ve Havalisi Şube Başkanı Süleyman Girgin, bir iki aylık erteleme söylentilerinin kendilerini bu mücadeleden vazgeçirmeyeceğini, ancak kesinliği belli olmayan bu iddianın bile çıkmış olmasını enerji ve maden işçilerinin kararlılıkla sürdürdükleri mücadelenin sonucu olduğunu belirtti.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nın Elektrik Üretim A.Ş.’ye (EÜAŞ) ait Kemerköy-Yeniköy, Çatalağzı ve Yatağan termik santral ihaleleri için Sabancı Holding, Aksa Enerji, Fransiz GDF-Suez, IC İçtaş ve Limak şartname almıştı.

Türkiye'nin toplam üretiminin yaklaşık yüzde 3.5'ini sağlayan santrallerden Kemerköy 630 mw, Yeniköy 420 mw ve Yatağan'ın 630 mw kurulu gücü bulunurken , Zonguldak-Çatalağzı'nın kurulu gücü 300 mw.

Kemerköy, Yeniköy ve Yatağan termik santraller linyite dayalı üretim yaparken, Çatalağzı taşkömürüne dayalı elektik üretimi yapıyor.

Burak Alper KUŞ

Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2014, 21:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER