Özelleştirmenin ilk mükafatını aldık

Yatağan Termik Santralinin EÜAŞ'tan alınarak Özelleştirme İdaresi Başkanlığına bağlanmasının ardından, GELİ Müessese Müdürlüğü de İşletme Müdürlüğüne dönüştürülerek YEAŞ'a bağlanmıştı. YEAŞ'ta aldığı karar ile Kömür Torbalama Tesislerini parakende kömür satışı yapma yetkilerinin olmadığı gerekçesiyle tesisleri kapattı, dar gelirli çevre köylerdeki vatandaşlar, “kış girerken yapılan bu zulme isim bulamıyoruz, devletimiz gereğini yapıp, bizleri mağdur etmesin” diyerek tepkilerini dile getirdi.

Özelleştirmenin ilk mükafatını aldık
 Yurt genelinde Sosyal Yardımlaşma Vakıfları aracılığıyla dar gelirli ailelere kömür yardımı yapılması durumunda temin edilen kömürlerin bir bölümünün temin edildiği ve aynı zamanda çevre köy ve beldelerde düşük fiyatlı olduğu için dar gelirli yurttaşlar tarafından kullanılan GELİ Kömürü yeni bir düzenleme yapılmaması durumunda büyük mağduriyetlerin yaşanmasına sebebiyet verecek.

YEAŞ Genel Müdürü İbrahim Hakkı Gül konu hakkında yaptığı açıklamada, “YEAŞ olarak parakende kömür satışı yapmamız söz konusu değil. Bu nedenle ek bir protokol yaparak Sosyal yardımlaşma Vakıflarıyla yapılan anlaşma gereği bu hükümlülük yerine getirilecek. Ancak vatandaşların mağduriyeti noktasında yeni bir düzenleme yapılması gerekiyor. Bu konuda bizimde çalışmalarımız sürüyor. Umarım olumlu yönde bir sonuç alacağız” diye konuştu.

Öte yandan bir çok köylü vatandaşta, tonu 100 TL civarında olan Yatağan kömürü bile güçlükle temin edebildiklerini belirterek, “biz ne yapalım bütçemize uygun kömürü alıp kışın ısınıyorduk. Şimdi soğuktan öleceğiz, ya da yaşayabilmek için dağdan kaçak odun keseceğiz. Devletimiz bize sahip çıksın, bizleri yasadışılığa sevk etmesin” diyerek yetkililerden yardım istedi.

Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2013, 19:53
YORUM EKLE
YORUMLAR
köylü
köylü - 7 yıl Önce

yahu özelleştirmeyin dedik oyumuzu da vermedik.daha düne kadar yaktığımız kömürü neden alamıyoruz.bizim sabrımızı taşırmasınlar.satışlar devam etsin.santral ve kömür işletmelerini de satmaktan vaz geçsinler.yazık yahu.onca çalışan var.zarar da etmiyormuş niye satıyorsun ki.yandaşları düşüneceğine vatandaşı düşün.bizden söylemesi.sandkta görüşürüz.

SIRADAKİ HABER

banner69

banner68