banner80

Özler’den Anne ve Babalara Üç Öneri

Ensar Vakfı Yatağan Şubesi’nin düzenlediği ‘İnsan, Aile ve Şükür’ konulu konferansta konuşan Yrd. Doç. Dr. Mehmet Ali Özler, çocukların iyi şekilde yetişmesi için ailelere tavsiyelerde bulundu.

Özler’den Anne ve Babalara Üç Öneri
 Geçtiğimiz yıl içinde ilçemizde şubesi açılan Ensar Vakfı faaliyetlerine devam ediyor. İlçemizde açıldığı günden bu yana birçok etkinlik düzenleyen Ensar Vakfı Yatağan Şubesi’nin son faaliyeti Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Ali Özler’in katılımı ile ‘İnsan, Aile ve Şükür’ konulu konferansı oldu. YEAŞ Sinema Salonu’nda düzenlenen etkinliğe geniş katılım olurken etkinliğe AK Parti Muğla Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Prof. Dr. Mansur Harmandar’ın yanı sıra Turgut Belde Belediye Başkanı Salih Özen, AK Parti Yatağan İlçe Başkanı Osman Koç, AK Parti Yatağan Belediye Başkan Adayı Mustafa Toksöz ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Yatağan Merkez Aşağı Camii Müezzini Süleyman Bayram’ın Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan program, bozulmakta olan aile yapısı, gençliğin bozulması, boşanmalar, aile içi eğitim ve yaşanan sıkıntılar karşısında şükretmenin önemi gibi birçok konunun anlatıldığı ‘İnsan, Aile ve Şükür’ konulu konferansa geçildi.

Konferansı veren Yrd. Doç. Dr. Mehmet Ali Özler, konuşmasına yeni evlenecek olanlara tavsiyelerde bulunarak başladı. Özler; “Toplumun çekirdeği ailedir. Biz aileleri koruyabildiğimiz takdirde toplum da güzel olacaktır. Etrafımıza baktığımızda, huzurlu ve mutlu bir aile içerisinde çocukların da yüzü her zaman güldüğünü görüyoruz. Ama problemli olan ailelere baktığımızda çocukların da hayatlarını boynu bükük bir şekilde devam ettirdiğini görüyoruz. Bu yüzden biz yeni yuva kuracak olan çocuklarımıza şunu söylüyoruz; kendinizi her bakımdan çok iyi yetiştirin çünkü siz ileride büyük bir sorumluluk alacaksınız” dedi.

Karı-koca boşanmalarından en çok etkilenenin çocuk olduğunu belirten Özler; “Aile yuvasının temelini kadın, çatısını erkek oluşturur. Temel yıkılırsa çatı da yere düşer. Temeli ve çatısı sağlam olursa o yuvayı hiçbir fırtına yıkamaz. Ama bakıyoruz ki her geçen gün boşanma vakaları hızla artıyor. Bizim anne ve babalarımız görücü usulüyle evlendiği halde evin temeli ve çatısı sapasağlam dururken günlerce, aylarca, bütün meseleleri halledip antlaştıkları halde 1-2 yıl içerisinde dağılıp giden yuvaların sayısı giderek artıyor. Bunun sonucunda en çok zararı çocuklar görüyor” şeklinde konuştu.

Çocukların eğitimlerinin anneanne karnında başladığını söyleyen Özler; “Çocukların eğitimi nerede başlar diye sorduğumuzda birçoğunuz anne karnında diyeceksiniz. Ben biraz daha geriye doğru götürdüm, anneanne karnında başlar, okul hayatından önce ev içindeki anne ve babanın öğretmenliğiyle yol alır ve daha sonra eğitimi okulda devam edecektir. Bu noktada anne ve babanın çocuğa iyi örnek olması büyük önem arz etmektedir. Anneanne karnında başlayıp evde devam eden eğitim iyi olduğu takdirde çocuğu sokağa bıraksanız bile aldığı terbiyeden dolayı ben buradayım diyecektir” dedi.

Konferans sırasında anne ve babalara çocukların eğitimleri sırasında nasıl bir yol izlemeleri gerektiği hakkında tavsiyelerde bulunan Özler; “Sadece çocuklarınız için değil, kendiniz için de hayatınızdan ‘keşke’ kelimesini çıkartın. Onun yerine ‘iyi ki’ kelimesini kullanın. Eğer bunu yapabiliyorsanız ne mutlu size. Diğer bir madde ise çocuğunuzu helal lokma ile büyütün, başkalarının hakkını yemeden üreten ve kazanan birisi olmasını sağlayın. Son olarak da çocuğunuz özgüveni ve özsaygısı olan ‘Ben yapabilirim’ duygusu güçlü, girişken ve sorumlu biri olsun ve onun baskın yeteneğini bulmak zorundasınız. Anne ya da baba istedi diye çocuğu doktor ya da avukat yapmaya çalışıldığı takdirde çocuğu kaybedersiniz. Çocuğunuz hangi alanda başarılı olmaya eğilimliyse o yönde eğitilmelidir” dedi.

Özler’in anlatımları esnasında zaman zaman katılımcılar arasında duygulu anlar yaşanırken konferansın çok faydalı olduğunu belirten katılımcılar, etkinlik nedeni ile Ensar Vakfı yetkilileri ve Yar. Doç. Dr. Mehmet Ali Özler’e teşekkür ettiler.

Konferans sonrasında Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Mehmet Ali Özler’e AK Parti Muğla Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Prof. Dr. Mansur Harmandar tarafından çiçek sunuldu.

Ensar Vakfı Yatağan Şube Başkanı Cemil Çamcı, etkinlik hakkında yaptığı açıklamada; “Halka açık olarak her ay konferans ve seminerler düzenliyoruz. Diğer türlü her hafta hizmet binamızda sohbetlerimiz devam ediyor. Ayrıca ilçemizde ihtiyaç sahibi öğrencilerimize giyim ve kırtasiye yardımlarımız devam ediyor. Halkımızın bizlere vermiş oldukları maddi ve manevi destekler ile daha geniş katılımlı faaliyetler düzenliyoruz. Düzenlemiş olduğumuz etkinliğimize katılan tüm Ensar gönüldeşlerimize teşekkür ediyoruz” dedi.

 

 

Burak Alper KUŞ

Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2014, 22:02
YORUM EKLE
YORUMLAR
gokilkim48
gokilkim48 - 7 yıl Önce

Vakif cenneti ülkem benim. Maksat insanlara yardimsa neden ayrı ayrı vakıf açılır anlamıyorum birleşin hayrinizi yapın ama bu vakıflardan nemalanmaksa amac allah hesabını sorar.

SIRADAKİ HABER

banner68