ÖZTÜRK, “ÖRGÜTLERİN TALEBİNİ GENEL BAŞKANA İLETTİK”

CHP Muğla İl Başkanı Mustafa Öztürk, dün saat 13.00'da CHP Yatağan İlçe Başkanlığı’nda, hem ülkenin içinde bulunduğu durumdan duydukları rahatsızları dile getiren, hem de 2014 yılında gerçekleşecek olan yerel seçimlerde, belediye başkan adaylarının nasıl belirlenmesi gerektiği konusunda Genel Başkan Kılıçdaroğlu'na taleplerini sunduklarını belirtilerek bir basın açıklaması yaptı.

ÖZTÜRK, “ÖRGÜTLERİN TALEBİNİ GENEL BAŞKANA İLETTİK”

 Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Muğla İl Başkanı Mustafa Öztürk'ün yaptığı basın açıklama-sına, İlçe Başkanı Kamil Genek, Muğla İl Genel Meclisi Başkanı Cemal Gürpınar, CHP'li İl Genel Meclisi Üyesi Eyüp Katırcı, Belediye Başkanı H. Haşmet Işık, Yeşilbağcılar Belediye Başkanı Ertaf Cicili, Bozüyük Belediye Başkanı Yaşar Gencel, Bencik Belediye Başkanı Salih Haney ve ilçe yöneticileri ile belediye meclisi üyeleri katıldılar.

CHP Muğla İl Başkanı Mustafa Öztürk; “CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşme öncesi Muğla'da 12 ilçe başkanı ile bir araya geldik. Bu toplantıda ilçe başkanlarının öneri-lerini ve görüşleri tek tek tutanak halinde aldık. Toplantıdan çıkan sonuç şudur, mevcut CHP'li Belediye Başkanı olan ilçelerde zamanında yani 2014 Ocak ayında resmi ön seçim yapılsın, CHP'li belediye olmayan yerlerde tüm üyelerin katılımıyla temayül yoklaması yapılsın, Büyük şehir için  yine meyil ve kamuoyu yoklaması yapılsındır. 

Bu toplantının ardından yine İlçe Başkanlarıyla birlikte geçtiğimiz Salı Ankara'da CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdar-oğlu'nun grup toplantısına katıldık. Bu raporları hem kendisine sunduk hem de bir süre anlattık. Çünkü adaylık konusunda yapılan dedikodulardan İlçe Başkanlarımız rahatsızdır. Ben örgütler üzerinde asla hiçbir baskı kurmam benim görevim örgütlerin talebini genel merkeze iletmektir. Aday olanlar çıksınlar projelerini köylerde ve merkezde anlatsınlar” dedi.

İl Başkanı Mustafa Öztürk'ün yaptığı yazılı basın açıklamasında da “Bugün size, ülkem ve Muğla ilimize ait örgüt birimleri hakkında açıklamalarda bulunacağım.

Ülkemin hali yürekler açısı. Dün, “Cumhuriyetine sahip çık deyip, bayrakları ile demokratik haklarını kullananlar ya Hasdal da, ya da Silivri de tutuklular. Ömrünü terörle mücadele ile geçiren eski genelkurmay başkanı terör örgüt üyesi ve kurucusu olarak yargılanmakta olup, Taliban, PJAK, KADEK üyelerini elini kolunu sallaya sallaya ülkemde dolaşmakta.

Bugün ise PKK'lılar, PJAK'lılar, KADEK'liler kendilerinin temsil ettiğini saydığı simgeleri ile ülke topraklarımda miting, gösteri yürüyüşleri yaparak, bebek katiline af diye bağırmakta. Yürüyüş ve mitinglerinde BAYRAĞIMIZI taşımamaktadırlar. Taşıdıkları pankartlarda “TC İŞGAL ETTİĞİN TOPRAKLARIMIZDAN ÇEKİL” sloganları ile hiç müdahele görmemişlerdir. Ayrıca Terör örgütü üyeleri gizli tanık olarak dinlenmektedir.

Dün, parasız eğitim istiyorum diyen gençlerimizi tutuklayanlar, Suriye'de rejimden kaçıp, ülkemize sığınanlara Anadolu liselerine, Üniversitelere kontenjan açmak için uğraş veriyorlar.

Dün ürünüm para etmiyor, açım diye bağıran çiftçiye “Ananı da al git” diyenler, bugün ülkesinden kaçanlara kucak açıp; iş aş ve yerleşim yeri bulmak için yasa teklifleri hazırlıyorlar. En kötüsü Güneydoğu illerimizden sonra İzmir, Aydın ve Muğla'da iskan ettirmek ve işe koymak için fırsat kolluyorlar.

Ben, Kurtuluş savaşı Komutanlarından Rahmetli ALİM AĞA'nın torunu Sayın Ali Boğa'ya sesleniyorum. Dün ülkem işgal altında idi ve dedeniz bu işgalcilerin karşısında canını ortaya koyarak savaştı. Bugün ülkem uluslar arası sermaye, Taliban militanları, PJAK, KADEK ve PKK'lıların işgali altında.  Amaçları, Büyük Orta Doğu Projesinin bir ayağı olan Kürt Devletini kurmak. Ülkemin Üniter Devlet yapısını, ABD'nin isteği doğrultusunda kullanmalarına izin verme ki, dedenin kemikleri sızlamasın. Duyumlarımıza göre ilimize Suriyeli sığınmacıların getirilmesi söz konusu imiş. Böyle bir yerleşim ilimiz ekonomisi, turizmi ve sosyal yaşamı yok eder.

Sayın AKP'nin Muğla milletvekilleri, yarın milletvekilliğiniz bittiğinde bu ilde yaşayacaksınız. Bizleri Suriyeli'ler, Taliban militanları ile birlikte yaşatmayın.

Sayın basın mensupları; Önümüzdeki yılda yapılacak yerel seçimlere hazırlık olsun diye 12 ilçe başkanımız ile 14/03/2013 tarihinde yapmış olduğumuz toplantıya ait ilçe başkanlarımızın önerilerini, dileklerini ve isteklerini içeren tutanak ve raporları 19/03/2013 tarihinde Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu'na sunduk.

Yaptığımız görüşmeler sonucunda;

Örgütlerimizin moral ve motivasyonu açısından Genel Merkez düzeyinde çalışma yapılması için takvim çıkarılması;

Yerel seçimlerde partimizden aday olacak belediye başkan adaylarının erken belirlenmesi gerektiği;

Yerel Seçimlerde gerek büyükşehir gerek ilçe belediye başkanlıkları aday belirleme yönteminin üye bazında meyil yoklamaları ile;

Belirlenecek adaylar için yapılan kamuoyu yoklamalarının meyil yoklamalarına esas teşkil etmesi gerektiği;

Yerel Seçim aday belirleme takviminin acil olarak belirlenmesi gerektiği;

Konularında tarafımızdan görüş bildirilmiştir.

Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu, yaptığımız görüşmeler sırasında edindiğimiz konu başlıkları ise;

Muğla ilinde Büyükşehir ve İlçe Belediye Başkan Adaylığı seçimi için öncelikle meyil yoklaması ve kamuoyu yoklamalarının baz alınacağını;

Öte yandan aday belirleme yönteminin belirtilen şekilde olduğu dikkate alınacak olur ise, aday adayı kişilerin proje ve propaganda ile ilgili çalışmalarına bir an önce başlamaları gerektiği;

Büyükşehir Belediye Başkan adayının olabildiğince erken açıklanacağını:

Belediye başkanlıkları ile ilgili atama ile ilgili çıkan söylentilerin doğru olmadığı, böyle bir kararın alınmamış olduğunu;

Konularında bilgi alınmıştır.

Saygılarımızla kamuoyu ile paylaşır, tüm aday adaylarımıza başarılar dileriz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 27 Mart 2013, 18:18
YORUM EKLE
YORUMLAR
bir dost
bir dost - 7 yıl Önce

sadece gülüyorum bu çabalara. yıllarca atamayla yapılırken kimsenin sesi çıkmıyordu.. şimdi mi demokrasi damarı tuttu? siyasette bu kadar basitleşme görmedim ben. yazık.

SIRADAKİ HABER