banner80

Pamuk gibi bir uyku için el yapımı pamuklu yorgan tavsiyesi

Milas’ta baba mesleği olan yorgancılık zanaatını 28 yıldır devam ettiren yorgancı Tacettin Çelik, yüzde yüz pamuktan el yapımı yorganları tercih ederek sağlıklı bir uykuya sahip olunabildiğini söyledi.

Pamuk gibi bir uyku için el yapımı pamuklu yorgan tavsiyesi


Milas’a bağlı Burgaz Mahallesi Sabunhane Caddesi’ndeki dükkanında, baba mesleği olan yorgancılık zanaatını sürdüren birkaç ustadan biri olan yorgancı Tacettin Çelik, yüzde yüz pamuk yorganların yapım aşamalarını, yorgancılık zanaatını ve bu yorganların sağlık açısından faydalarını anlattı.

Mesleğe başladığı 28 yıl önce Milas’ta yorgancılığın çok gözde bir zanaat olduğunu anlatan Çelik, yorgancı çıraklarının da bir hayli fazla olduğunu söyleyerek, “Yorgancılığa başladığım yıllarda bu meslek çok revaçtaydı. Her evde en az 2-3 pamuk yorgan bulunurdu ve yorgan çeyizlerin vazgeçilmeziydi. Milas arastasında bu alanda birçok dükkan hizmet veriyordu. O yıllarda siparişlere yetişmek için 3 gün dükkanda yatarak çalıştığımız zamanlar olurdu. Tabi zamanla pamuk, el yapımı yorgan kullanımı azaldı. Kaloriferli evlerde yorganlar tercih edilmemeye başladı. Şunu belirtmem lazım el yapımı yorgan pamuk olduğu için terletmez, üşütmez dengeli bir ısı sunar. Yani kaloriferli evlerde de kullanılabilir. Yorgancı dükkanları bir bir kapanmaya başladı. Şuanda da yorgancı esnafı olarak bir elin parmağıyla sayılıyoruz. Bu duruma sebep teknolojinin gelişmesiyle sentetik yorganların kullanımının yaygınlaşması oldu.”

Günümüzde el yapımı yorganları genellikle kırsal mahallelerde halen tercih edildiğini söyleyen Çelik, dükkanında yorgan başta olmak üzere yastık, döşek gibi ürünleri de hazırladığını anlattı.

Organik yüzde yüzde yüz pamuk ile doldurulan el yapımı yorganlarla uyumanın birçok faydasının olduğunu ifade eden Çelik, “Günümüzde organik yaşama dönüş başladı. Şehir yaşamında da bu yorganları halen kullananlar var. Ben 28 yıllık bir yorgancı olarak şunu görüyorum; bu yorganlar sağlıklı bir uyku için çok faydalı. Hiçbir katkı maddesi kullanmadan el işi ile yaptığımız yorganları kullananlar bize, uykularının daha düzenli hale geldiğini, bu yorganlarla uyumanın kendilerini psikolojik olarak rahatlattığını anlatıyor. Kendimde el yapımı pamuk yorgan kullanıyorum ve bunu zaten kendimde yaşıyorum.” dedi.

Yorgancılıkta bin bir çeşit desen ve renk kullandıklarını belirterek bu işin gerçek bir zanaat olduğuna vurgu yapan Çelik, nostaljiye ve organik yaşama bir dönüşün başladığını hatırlatarak şunları kaydetti:

“Sıhhat açısından ben bir kez daha yüzde yüz pamuk el yapımı yorgan tavsiye ediyorum. Yorgan fiyatları öyle sanıldığı gibi pahalı da değil. Burada kişinin istediğine göre her renk her desen yorgan yapabiliyorum. Turizm alanında nostalji konsepti olan yerlere, Türkiye genelinde birçok yere yorgan siparişi hazırlıyorum. Bu zanaatın turizme hizmet edebilmesi için destek ve teşvikleri de beklediğimizi belirtmek istiyorum.”

Elif Ertan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68