PARANIN KOKUSU

PARANIN KOKUSU

PARANIN KOKUSU

BURAK ALPER KUÅž KİMDİR?

987 Muğla doğumluyum. İlköğretim ve lise eğitimimi Yatağan'da aldıktan sonra, Kazakistan'daki Uluslararası Hoca Ahmet Yesevi Türk-Kazak Üniversitesi,nde Gazetecilik eğitimi aldım. Yatağan ve ahalisinde birçok kişinin tanıdığı emekli öğretmen Asım Kuş'un oğluyum. Bugünden itibaren siz değerli okurlarımızla Demeç Gazetesi'nde buluşacağız...

 

Yatağan; Muğla-Aydın Karayolu,nun ve diğer turizm beldelerinin tam odağındaki kavşak noktası... Bu durum, Yatağan'ı turizm ve ulaşım konusunda ne kadar jeostratejik bir noktada olduğunu bariz bir şekilde göstermektedir. Gerek bölgeye yaz turizmi için gelen vatandaşların uğrak yeri olduğu için, gerekse bölge kavşağı olmasından dolayı uğrak yeri olmasından dolayı Yatağan, işlenmemiş bir maden gibi kendi halinde duruyor. Birçok il ve ilçe çok sapa yerlerde olmasına rağmen, bölgeye turist çekebilmek için birçok proje geliştirmekte ve uygulamaktadır. Doğal olarak da bölge, ekonomik açıdan birçok sektörle beraber kalkınmaktadır.

Yatağan'ın Aydın ve Muğla istikametinden giriş bölümündeki yerler, sadece sanayi ve benzin istasyonları tarafından kullanılmaktadır. Bu stratejik noktalar sadece bu iş kolları için kullanılabilecek bir bölge olmaktan ziyade, çeşitli turistik tesislerin açılabileceği veyahut alışveriş mekânlarının kurulabileceği bir bölge teşkil etmektedir.

Örnek verilmek istenirse; Muğla-Aydın istikametinden Aydın'a girerken kurulmuş olan fabrika satış mağazaları hem bölge halkı için istihdam, hem halk için kaliteli ürünleri uygun fiyata giyme, hem de çevre ilçelerden gelen vatandaşlarla beraber şehre para akışını sağlamaktadır. Bir diğer örnek ise, yine aynı şekilde Söke İlçesi,nde bulunan fabrika satış mağazalarıdır. Bunların sayısı ve ürün kapasitesi, bölgedeki diğer fabrika satış mağazalarından çok fazladır. Bu yüzden neredeyse tüm Ege Bölgesi'nden müşteriler Söke'den toplu alışverişlerini yapmaktadır. Sadece alışveriş yapmakla da sınırlamamak lazım, buraya gelen vatandaşların konaklamaları ve yemek yeme mekânları da bunun yan kuruluşları olarak bölgede bulunacaktır elbet. Bu sayede ekonomik krizlerle beraber sinek avlayan esnaflar, satışlarını sürümden kazanarak yapacak ve ceplerine girmeyen paralar girecektir. Diğer önemli bir sonuç ise, bölge halkı düşük fiyatlarla giyim konusundaki sorunlarını çözecektir. Yatağan Belediyesi ise, kuracağı diğer tesislerle beraber o bölgeyi daha da kalkındıracak ve Yatağanımıza güçlü bir para akışı olacaktır.

Madem jeostratejik bir noktadayız, madem iş yok diye avaz avaz bağırıyoruz, o zaman paranın kokusunu almak için kendimizi engellememeliyiz.

Hem belediye, hem de halk bu konuda özverili olursa; belediye de, esnaf da, halk da bu işten çok kârlı çıkacaktır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner69

banner68