PARK SORUNU VE BODRUM

PARK SORUNU VE BODRUM

PARK SORUNU VE BODRUM

Turizm çok yönlü bir sektördür. Muğla ili de, Bodrum, Marmaris ve  Fethiye gibi önemli turizm merkezleriyle, hem ülkemiz turizminin odak noktalarından birisi, hem de Dünya kenti durumundadır.

Böyle bir ilde,, turizm sektörünün başarısı sadece o yöredeki işletmelerin ve ilin başarısı olarak değerlendirilmemesi gerekmektedir.

Çünkü turizm sektörü, 36 ayrı sektörü etkileyen, başarıya ulaştığı zaman da bu 36 sektörün de olumlu yönde etkilediği bir sektördür.

O nedenle, turizm sektörünün başarıya ulaşmasını ve sektörün başarıları yoluyla ülkemizin beklentilerinin de karşılanmasını istiyorsak, turizm sektörünü olumsuz yönde etkileyebilecek hiçbir davranışa ve olaya kesinlikle izin vermememiz gerekiyor. Çünkü, bu konu  çok hassas bir konudur.

Otopark sorunu ise, turizmi olumsuz yönde etkileyebilecek olaylardan birisidir. Muğla il genelindeki tüm turistik  yerleşim birimlerinde otopark sorununun yaşanmakta olduğunu biliyorum.

Ancak, bu günkü yazımda  yaz tatili nedeniyle çoğunlukla yatkından yaşadığım otopark sorunu nedeniyle, Bodrum Yarımadası'nda bazı merkezlerde yaşanmakta olan otopark sorunundan bahsetmeye çalışacağım.

Araç trafiği yönüyle, en yoğun trafiğin ve otopark sorununu yaşandığı yerleşim birimlerinin başında, şüphesiz Bodrum ilçesi gelmektedir.

Ülkemizin dört bir yanından gelenlerin  motorlu araçlarına, yabancı ülkelerden tatillerini geçirmek için gelenlerle, ülkemizde yerleşik yabancı durumunda olanların araçlarının da eklenmesiyle, Bodrum'da ciddi ölçüde otopark sorunun yaşanmakta olduğunu açıklıkla belirtebilirim.

Bodrum Belediyesi, pazar yeri altında yer alan kapalı otopark ile, Bodrum Belediyesi yakınındaki kapalı otopark sayesinde, bu sorunu çözebilmek için önemli adımlar atmış ve çözüm üretmiş görünmektedir.

Bodrum'daki özel kişi ve kuruluşların işlettikleri otoparklar da bu gibi yerlere eklendiğinde, Bodrum ilçe merkezinde  otopark sorunu, tamamen çözümlenmiş olmasa da, yaşanmakta olan bu önemli soruna çözüm üretilmesi bakımından memnuniyet verici bir durumdur.

Bodrum'da bu gibi yerlerin dışındaki yerlere araç park etmek. Çekilme riskiyle karşı karşıyadır. Böyle bir durum ise, tatile gelenleri usandırmaktadır.

Bodrum ilçe merkezinde yeni bir otoparkın yapılması, ayrıca büyük otopark sorunu yaşanmakta olan  Gümbet semtinde de, yoğunluğu hafifletecek bir otoparkın yapılması için, Bodrum Belediye Başkanına ve Belediye Meclis üyelerine önemli görevler düşmektedir.

Bodrum Yarımadasında otopark sorunu yaşanan yerleşim birimlerinden ikisi de, Turgutreis ve Ortakent beldeleridir. Cumartesi günleri Turgutreis'in pazarıdır. Bu güzel ve şirin beldemize Cumartesi günleri Pazar alışverişi için gelen yerli ve yabancı araç sahipleri, motorlu  araçlarını park edecek  uygun bir yerin bulmakta büyük zorluklar çekmektedir.

Yine, Ortakent beldesinin pazarı  olan Çarşamba günü, beldede ciddi bir şekilde otopark sorunu yaşanmaktadır.

Çevredeki tatilciler ve yöre halkı Pazar alışverişi için bu beldemize geldiklerinde  de, araçlarını park edecek  uygun bir yer bulamamaktadırlar.

Her iki belediyemizin yetkililerinin, bu sorunun çözümü için de bir an evvel harekete geçmeleri ve otopark sorununu çözmeleri gerekiyor.

 Bodrum'un  diğer beldelerinden Yalıkavak, Gündoğan, Mumcular, Konacık, Bitez ve Yalıçiftliği gibi turistik merkezlerde de, otopark sorununun yaşandığını sanıyorum. Ben yakından gözlemlediğim sadece üç merkez için otopark değerlendirmesi yapmaya çalıştım.

Eğer, yöremize tatillerini geçirmek üzere gelen yerli ve yabancılarla, yöre halkının bu konuda huzursuz olmasını istemiyorsak, bu yolla turizm sektörünün de olumsuz yönde etkilenmesine razı değilsek, her belde kendi sorumluluk bölgesinde otopark sorununun bir an evvel çözme yoluna gitmelidirler.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner69

banner68