Pazarın kahrını onlar çekiyor

Menteşe ilçesinde Perşembe günleri kurulan halk pazarı sonrasında belediye temizlik işçileri geç saatlere kadar temizlik yapıyor.

Pazarın kahrını onlar çekiyor

Menteşe’de, Perşembe günleri kurulan halk pazarında, sabahın erken saatlerinde tezgah açan esnaf, akşam hava kararana kadar sebze ve meyvenin yanı sıra giyim ürünlerinin satışını yapıyor.

Havanın kararmasının ardından pazar esnafı tezgahını topluyor ve belediye temizlik işçilerinin mesaisi başlıyor.

İşçiler, pazar esnafından arta kalan sebze, meyve, karton, kağıt gibi atık maddelerin temizliğini yapıyor. İşçilerinin mesaileri, gece geç saatlere kadar devam ediyor.

Pazar yerine bırakılan çöpler, görevliler tarafından önce süpürülüp çöp arabasına aktarılırken, daha sonra Pazar yeri belediyeye ait tankerle yıkanıyor.

- UYGULAMA SONLANDIRILDI

Büyükşehir Yasası öncesi Muğla Belediyesi tarafından her hafta pazarcılara çöp poşeti dağıtıldığı, ancak pazarcı esnafının çöp yerine ürün taşımak için kullandığı ve bunun üzerine uygulamanın sonlandırıldığı belirtildi.

Belediye Zabıta görevlileri tarafından her hafta, “Hayırlı işler, bol kazançlar. Çöplerinizi poşete koymayı unutmayın” anonsu yapılmasına rağmen bazı pazarcıların çöplerini pazar yerinde bıraktıkları görüldü.

Zabıta görevlileri tarafından çöp bırakan esnafa, 5 bin 326 sayılı Kabahatler Kanunu’na göre, çevreyi kirletme suçundan 50 lira idari para cezası uygulandığı öğrenildi. 

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER