Plakanızı gözden geçirmenizde fayda var!

Terör olaylarında kullanılan sahte plakalı araçların önüne geçilebilmesi için trafikte yeni düzenlemeye gidildi. Artık tescil ve trafik belgesini aracında bulundurmayanlara, tescilli plakanın araç üzerinde uygun durumda bulunmaması ya da plastik plaka bulunduranlara ağır cezalar gelecek.

Plakanızı gözden geçirmenizde fayda var!
 Muhabirimizin edindiği bilgiye göre, araç tescil belgesi ve tescil plakasının, araç üzerinde uygun durumda bulundurulması zorunludur. Araç tescil belgesini araçta bulundurmayan veya tescil plakasını monte edilmesi gereken yerin dışında farklı bir yere takan sürücülere 92 lira idari para cezası verilecek. Araç bilgileri doğrulanıncaya ve plaka uygun yere takılıncaya kadar araç trafikten men edilecek.

Yönetmelikte belirtilen nitelik veya ölçülere aykırı plaka takan, öngörülen sayıda plaka takmayan ya da farklı okunmasına veya okunamamasına neden olacak şekilde plakasında değişiklik yapan araç sahibine 412 lira idari para cezası verilip, plakanın uygun duruma getirilmesi için 7 gün süre tanınacak. Bu süre sonunda tescil plakalarını uygun duruma getirmeyenler hakkında 844 lira idari para cezası verilecek ve tescil plakası uygun duruma getirilinceye kadar araç trafikten men edilecek.

Tescilli aracı plakasız kullanan sürücüye bin 698 lira idari para cezası verilecek ve tescil plakası takılıncaya kadar araç trafikten men edilecek.

Başka bir araca tescilli veya sahte plakayı takan veya kullananlara 5 bin lira idari para cezası verilecek ve araç trafikten men edilecek. Ayrıca bu kişiler Türk Ceza Kanununun 204’üncü maddesi hükmüne göre cezalandırılacak.

Güncelleme Tarihi: 08 Kasım 2016, 09:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95