Polis, aile içi ve kadına şiddet ile dolandırıcılık hakkında uyardı

Yatağan Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı polis ekipleri, çarşamba pazarında kurduğu stantla vatandaşları aile içi ve kadına şiddet ile dolandırıcılık konularında uyardı.

Burak Alper Kuş
Polis, aile içi ve kadına şiddet ile dolandırıcılık hakkında uyardı

Yatağan Emniyet Müdürlüğü’nde bağlı polis ekipleri, çarşamba pazarında kurduğu stantla vatandaşları aile içi ve kadına şiddet ile dolandırıcılık konularında uyardı ve vatandaşlarla geniş bilgilerin yer aldığı broşürler dağıttı.

Burada yapılan dolandırıcılıkla ilgili bilgilendirmede, “Sizi telefonla arayan ve 1 yıl önce sağlık sigortası yaptırmayı sesli ve onay ile kabul ettiğinizi, belli bir miktar borcunuz olduğunu, ödenmezse hakkınızda yasal işlem yapılacağını söyleyenlere kesinlikle inanmayın” denildi.

Ayrıca bilgilendirme sırasında Emniyet Genel Müdürlüğü’nün aile içi ve kadına şiddet ihbarları için hazırladığı yeni akıllı telefon uygulaması hakkında bilgi verildi.

Yapılan bilgilendirmede, “Normal şartlarda şiddet gören yahut şiddet görme ihtimali olan kadınlar; polisi arayarak ihbarda bulunuyordu. Ancak kimlik, konum gibi bilgileri vermek zaman alıyordu. Emniyet Genel Müdürlüğü, bu durumun önüne geçmek için KADES yani Kadın Acil Destek İhbar Sistemi’ni kurdu. Kullanıcılar uygulamayı Android ve IOS’tan indirerek telefonlarına kurduklarında karşılarına isim-soy isim, TC Kimlik No, doğum yılı bilgilerinin sorulduğu bir ekran geliyor. Bilgiler girildikten ve SMS Doğrulama kodu da doğrulandıktan sonra sisteme giriş yapılmış oluyor. Şiddete maruz kalındığında yahut kalma ihtimali olduğunda ise sisteme yeniden giriş yapmaya gerek kalmadan ve hiçbir bilgi aktarmak zorunda kalmadan “Yardım iste” tuşuna tıklanacak. Bu yardım, polis merkezlerine ihbar olarak düşecek. Bilgilerin polis merkezlerine ulaşması için gereken tek şart ise telefonun konum bilgilerinin açık olması. Ayrıca uygulamanın asıl görevini gerçekleştirmesi için ise asılsız ihbarlarda yasal işlem başlatılarak ceza uygulanacak. Uygulamayı Android ve IOS işletim sistemlerinden ücretsiz olarak indirebilirsiniz” denildi.

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER