PROF. DEMİR: “HER TARİHİ ESER ÇIKTIÄžI YERDE SERGİLENMELİ”

PROF. DEMİR: “HER TARİHİ ESER ÇIKTIÄžI YERDE SERGİLENMELİ”

PROF. DEMİR: “HER TARİHİ ESER ÇIKTIÄžI YERDE SERGİLENMELİ”

Üç bin yıllık antik kent Stratonikeia'ya gezen ve Kazı Başkanı Doç. Dr. Bilal Söğüt'ten bilgi alan CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir, Yatağan'a bir müze kurulmasının şart olduğunu ifade etti.

Beraberinde Yatağan Belediye Başkanvekili Tarcan Oğuz ile birlikte antik kent Stratonikeia'yı gezen ve Kazı Başkanı Doç. Dr. Bilal Söğüt'ten bilgi alan CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir; “Daha önce de Stratonikeia'ya gelmiştim, ama çok önemli gelişmeler olmuş. Sayın Hocamız Başkanlığında yapılan kazılarda çok önemli, tarihimize ışık tutacak eserler çıkmış, kazı ekibini bu güzel çalışmalarından dolayı kutluyorum. Ayrıca Stratonikeia'nın öyküsü çok önemli, adını ateşli bir aşk öyküsünden alan bir antik şehir ve dünyada benzeri yok. Ben öyle umuyorum ki, burası çok yakın zamanda EFES gibi sembol bir yer olarak yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeri olacaktır. Tabii ki bunların gerçekleşmesi için, buraya daha fazla kaynak aktarılmalı ve desteklenmelidir.

En önemlisi ise, burada çıkarılan çok değerli eserlerin başka müzelerde sergilenmesidir. Artık bütün dünyada gelişen formül “her tarihi eserin çıktığı yerde sergilenmesi” formülüdür.  Yatağan'a da acilen bir müze yapılmalı, çıkan bu eserler de çıktığı yerde sergilenmelidir. Biz her türlü katkıyı yapmaya hazırız” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68