Ramazan’da ‘Helal Kazanç-Helal Lokma’ Vurgusu

9 Temmuz – 8 Ağustos tarihleri arasına denk gelen mübarek Ramazan ayının yaklaşmasıyla Yatağan Müftülüğü tarafından 1 ay boyunca uygulanacak olan programda “Helal Kazanç- Helal Lokma” konularının ağırlıklı olarak ileneceği belirtildi.

Ramazan’da ‘Helal Kazanç-Helal Lokma’ Vurgusu

Mübarek Ramazan ayının yaklaşmasıyla birlikte Yatağan Müftülüğü tarafından hazırlanan Ramazan Ayı programı açıklandı.

Hazırlanan programda “Helal Kazanç- Helal Lokma” konularının ağırlıklı olarak işleneceğini belirten Yatağan Müftüsü Şahabettin Yılmaz; “Bu yıl Ramazan ayında “Helal kazanç - Helal lokma” konusu merkeze alınarak, el emeğinin, göz nurunun, alın terinin önemine vurgu yapılacak, aldatmanın, haksız kazancın, meşru olmayan kazanç yollarının İslâmî değerlerle bağdaşmadığına dikkat çekilecek, toplumda helal kazanç - helal lokma bilincinin geliştirilmesine yönelik etkinlikler düzenlenecektir.

Dinimiz insanlar arasında haksızlığa neden olan ve toplumun temel değerlerine zarar veren hırsızlık, gasp, kumar, rüşvet, tefecilik, karaborsacılık, alışverişte hile yapmak, eksik ölçüp tartmak, kamu mallarını zimmete geçirmek, yolsuzluk yapmak, sahte, bozuk, çürük mal üretip tüketicilere zarar vermek, alınan maaş karşılığında iş ve hizmet üretmemek, emeğin hakkını vermemek gibi her çeşit haksız kazanç yolunu yasaklamış, mal ve mülkün helâl yollardan elde edilmesine ve helale harcanmasına büyük önem vermiştir. Ancak manevi değerler, dünyevileşen insanın değerler silsilesinde önceliğini kaybetmiş, neticede insanın nasıl ve nereden kazandığına değil ne kadar kazandığına dikkat edilir olmuştur. Bu ise toplumun huzur ve sükûnunu bozan, fertler arası güven ve hakkaniyeti zedeleyen bir durum halini almıştır. Daha fazla kazanma hırsı, hem Allah’ın tespit ettiği kuralları ihlale, hem de kul hakkını çiğnemeye sebep olmuştur. Halbuki ilâhî mesaj bize mal ve mülkün hakîkî mâlikinin Allah (c.c.) olduğunu, insanın ise bunlarla imtihan edildiğini bildirmektedir. İmtihandan başarıyla çıkmak ise bir yönüyle helal-haram dengesini korumakla mümkün olacaktır. Ayrıca helal kazanç - helal lokma anlayışı, işlerin düzgün, doğru yapılmasına vesile olacak, böylece de toplumda huzur ve barışın yerleşmesine katkı sağlayacaktır. Bunun için helal kazanç - helal lokma bilincinin canlandırılması gerekmektedir.

Bu vesileyle Ramazan ayının feyiz ve bereketinden istifade edilmesi amacıyla, Yatağan müftülüğü olarak tüm görevlilerimizle birlikte bu mübarek aya hazır olduğumuzu ifade ederiz” ifadelerini kullandı ve program hakkında bilgi vererek; “1- Ramazan’a mahsus özel vaaz ve irşat programı hazırlanmıştır. Bu program Başkanlığımız web sitesinden yayımlanmak üzere “Din Hizmetleri Bilgi Yönetim Sistemine” yüklenmiştir.

2- Ramazan Ayı Vaaz ve İrşat Programı”nda, “Helal Kazancın - Helal Lokmanın Önemi, Helal Kazanç Yolları, Helal-Haram Hassasiyeti, Helal Kazanç ve Helal Lokmanın Fert ve Topluma Kazandırdıkları, Helal Kazanç - Helal Lokma Bilinci, Helal İle Yetinmek, Kazancı - Lokmayı Helal Kılmak” konularına ağırlıklı olarak yer verilecektir.

3- Dini konularda vatandaşlarımızdan gelen soruları cevaplandırmak üzere il müftülükleri bünyesinde Alo 190 Dini Danışma Çağrı Merkezi’nin Ramazan ayı süresince haftanın her günü 09:00-23:00 saatleri arasında hizmet verecektir.

4- Kavaklıdere ilçesi “Kardeş İlçe” olarak belirlenmiştir ve karşılıklı olarak vaaz ve irşat hizmetinde bulunulacaktır.

5- Yetenekli görevliler, yerel basında  dini/ahlaki konularda yazı yazmaya teşvik edilecektir.’’Kur’an İklimi Ramazan’’ sayfası hazırlanacaktır.

6- Ramazan öncesinde camilerin ve müştemilatının küf, koku, bakteri üretmeyen ve hijyene aykırı olmayan bir yöntemle temizlik ve bakımı yapılmıştır, vatandaşların ibadetlerini huzur içinde yerine getirebilmeleri için her türlü tedbir alınmıştır.

7- Ramazan ayı içinde  Merkez Aşağı Camide Sakal-ı Şerif ziyaret günü tertiplenecektir.

8- Çocukların camiye ve cemaate gelmeleri teşvik edilecektir. Camiye gelen çocuklara karşı hoşgörülü, sevecen ve anlayışlı olmaları hususunda cemaatimizin gerekli duyarlılığı göstereceğine olan inancımız tamdır.

9-Merkez Aşağı Camimiz Kadir Gecesinde sabah namazına kadar açık bulundurulacaktır.

10- Camiler sabah namazından sonra özel durum ve yerel şartlar dikkate alınarak, her gün öğle namazından en geç bir saat önce açılıp, yatsı namazından sonra kapanmak üzere gün boyunca açık tutulacaktır. Görevlilerin namaz vakitleri dışında din hizmeti ve isteyenlere yaygın din eğitimi sunmak üzere hazır bulunacaklardır.

11- İmam-hatipler namazlarda ta'dil-i erkâna  riayet edecekler ve terâvih namazlarını hızlı kıldırmayacaklardır.

12- Camilerde mukabele programları  icra edilecektir. Mukabele programlarında okunan bölümlerin ihtiva ettiği önemli mesajlar mealen cemaate aktarılacaktır. Ayrıca camilerde Bayan K.Kursu öğreticilerimiz tarafından da hanımlara yönelik mukabeleler okunacak ve irşat hizmetleri sunulacaktır.

13- Sadaka-i fıtır miktarı en az 9,25 (Dokuz tl,yirmibeş kuruş) olarak belirlenmiştir.

14- Geli tesislerinde 03 Ağustos 2013 tarihinde Kadir gecesi  günü Kur’an ziyafeti ve iftar programları düzenlenecektir.

15- İhtiyaç sahibi öksüz, yetim, hasta, yaşlı, fakir ve engelli kimselerle ilgilenilecek, imkanlar ölçüsünde ihtiyaçları giderilmeye çalışılacaktır.

16- Ramazan boyunca müftü, vaiz ve diğer görevlilerimiz huzurevi, hastane, cezaevi ve çocuk yuvası gibi yerleri ziyaret edeceklerdir.

17- Maddi durumu iyi olan vatandaşlarımız, gösterişli iftarlar yerine, daha ziyade ihtiyaç sahiplerine yönelik iftar vermeye teşvik edilecektir.

18- Talep edilmesi halinde, iftar çadırlarında, kurum/kuruluş ve kişiler tarafından düzenlenen iftar programlarında konuşma yapmak, Kur’an-ı Kerim okumak ve dua yapmak üzere personel görevlendirilebilecektir.

19- Cami görevlilerinin, görev yerlerindeki yoksul aileler ile zengin aileler arasında “Kardeş Aile” uygulaması başlatmaları teşvik edilecektir.

20- Cami görevlileri ve Kur’ân kursu öğreticilerinin katılımıyla geçmişten günümüze cami ve Kur’ân hizmetinde bulunup ahirete irtihal eden hademe-i hayratın ruhuna ithâfen hatim okutulacaktır.

Kur’anın doğum ayı Ramazanın Yatağanımız için, ailelerimiz için,milletimiz için hatta tüm insanlık için huzura, mutluluğa, kardeşliğe,sevgiye, birliğe, yardımlaşmaya vesile olmasını Allahtan niyaz eder; Hayırlı ve bereketli Ramazanlar dileriz” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 04 Temmuz 2013, 17:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER