Referandum öncesinde sandık görevlilerine eğitim

Yatağan ve Kavaklıdere seçim kurulu başkanlıkları ve İlçe Seçim Müdürlüğü tarafından, 16 Nisan’da yapılacak Anayasa Değişikliği ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi referandumunda görev alacak sandık kurulu üyelerine eğitim verildi.

Referandum öncesinde sandık görevlilerine eğitim
 16 Nisan’da yapılacak Anayasa Değişikliği ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi referandumunda Yatağan ve Kavaklıdere ilçelerinde görev alacak sandık görevlilerine, Yatağan Termik Enerji Üretim AŞ Maden Direktörlüğü sosyal tesislerinde, Yatağan Seçim Kurulu Başkanı Hakim Ergül Bala ve Kavaklıdere Seçim Kurulu Başkanı Cansu Yetkin ile Seçim Müdürü Nedim Beyazıt tarafından eğitim verildi.

Yatağan’daki 118 ve Kavaklıdere’deki 26 sandıkta görev alacak sandık kurulu başkanı, memur üye, şoför ve bina sorumlularından oluşan yaklaşık 500 kişilik gruba, sandık kurullarının oluşumu ile görev ve yetkilerini anlatan kitapçıklar dağıtıldı.

Eğitimin ardından muhabirimize açıklamalarda bulunan İlçe Seçim Müdürü Beyazıt, eğitimde referandum sürecinde sandık görevlilerin yapması gerekenlerin anlatıldığını söyledi.

Sandık başkanlarının, 15 Nisan Cumartesi günü saat 11.00 ile 17.30 arasında, görev alacakları sandıkları hazırlayarak ve görev yerindeki hazırlıkları tamamlamaları gerektiğini anlatan Beyazıt, oy verme işlemlerinin yapılacağı yerlerin, gerekli hazırlıklar için seçimden bir gün önce açık tutulacağını belirtti.

Sandık görevlilerin 16 Nisan günü en geç saat 07.00’da sandık başında olması gerektiğini vurgulayan Beyazıt, emeği geçen herkese teşekkür ederek seçimin hayırlı olmasını diledi.

Beyazıt, referandum günü oy kullanma işlemi tamamlanan sandıkların oy sayımına başlanması için referandumun sona erdiği saati beklemesi gerektiğini söyledi.

Çuvallar dağıtıldı

Sandık kurulu üyelerine verilen eğitimin ardından, oy pusulaları ile diğer malzemelerin içerisinde bulunduğu çuvallar, kırsal mahallelerdeki sandıkların sandık kurulu başkanlarına tutanakla teslim edildi. İlçe merkezindeki mahallelerin çuvalları ise, 16 Nisan günü saat 05.00’te teslim edileceği öğrenildi.

 

Güncelleme Tarihi: 14 Nisan 2017, 12:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95