Roma Hamamları 3D ile

Yatağan Eskihisar Köyü’nde bulunan Stratonikeia Antik Kenti’ndeki tarihi Roma Hamamları’nın gün yüzüne çıkarılıp, ayağa kaldırılması için kazı çalışması başladı. Stratonikeia Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Bilal Söğüt, “Kentteki Roma hamamlarının tam plânını çıkardık. 3D yöntemiyle yapıları ayağa kaldırdık” dedi.

Roma Hamamları 3D ile
 Eskihisar Köyü’nde bulunan Stratonikeia Antik Kenti’ndeki tarihi Roma Hamamları’nın gün yüzüne çıkarılıp, ayağa kaldırılması için kazı çalışması başladı. Stratonikeia Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Bilal Söğüt, “Kentteki Roma hamamlarının tam plânını çıkardık. 3D yöntemiyle yapıları ayağa kaldırdık” dedi.

Stratonikeia Antik Kenti’ndeki Roma Hamamları, 3D yöntemiyle gün yüzüne çıkarılıyor. Pamukkale Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Stratonikeia Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Bilal Söğüt, yaptığı açıklamada, kentteki önemli yapıların ayağa kaldırılması için çalışma yürüttüklerini, yapılan kazı çalışmalarında her yıl önemli verilere ulaştıklarını söyledi. Bu yılki kazı çalışmalarının 100 kişilik ekiple sürdürüldüğünü belirten Söğüt, kentteki yapıların bir bütün olarak korunduğunu, Osmanlı dönemi taş döşeli yollarda yürünerek gezilen başka bir antik kent bulunmadığını anlattı.

Roma hamamlarının bulunduğu alandaki çalışmaları 70 kişilik ekiple sürdürdüklerini belirten Söğüt, “Kentte 3 tane büyük Roma Hamamı bulunduğunu biliyoruz. Bunlardan bir tanesi kadınlar hamamı. Şuan yaptığımız kazı çalışmalarında iki Roma hamamının varlığını tespit ettik. Bu yöndeki çalışmalarımızı hızla sürdürüyoruz. Hamamın bir tanesinde temizlik, diğerinde kazı çalışmaları yapıyoruz. Kentte ayrıca beylikler dönemine ait bir hamam daha bulunuyor. Bu hamamlar antik dönemde buradaki yıkanma ve temizliğe verilen önemi gösteriyor. Bulgulardan antik dönemdeki hamamların sadece yıkanılan yerler olmadığı, insanların gezdikleri, vakit geçirdikleri, dinlendikleri alanlar olduğu da anlaşılıyor.” dedi.

Kentte yürütülen kazı çalışmalarında Roma Hamamı’ndan Tapınağa, Selçuklu Camisinden Türk Evi’ne her yapıyı aşamalar halinde gün yüzüne çıkardıklarına işaret eden Söğüt, “Kentteki Roma hamamlarının tam planını çıkardık. 3D yöntemi ile yapıları ayağa kaldırdık. Sadece kazısı yapılmamış durumda. Kazı tamamlandığında hamamın içinde bulunan eşyaları, burayı süsleyen eserlerin hepsini tam olarak gün yüzüne çıkaracağımızı düşünüyorum” diye kaydetti.

Roma hamamının bulunduğu yapıların üzerinde yaklaşık 3 metre toprak dolgu bulunduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Söğüt, kazı çalışmaları tamamlandığında toprağın altındaki eserlerin antik dönemdeki şekliyle bulunacağını ve bu anlamda yeni bulgularla önemli sonuçlar çıkacağına inandıklarını ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 02 Eylül 2013, 18:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER